Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto)

Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidem v nouzi pomůže v Karlových Varech nová občanská poradna

  • 0
Mezeru po bezplatné občanské poradně v Karlových Varech, která léta fungovala v prostorách Romského občanského sdružení v čele s právě odsouzeným Ladislavem Bílým, by mohlo do několika měsíců nahradit podobné zařízení. Pražské vedení asociace občanských poraden o něm už jedná.

Karlovarský kraj je v současné době jediný v republice, kde občanská poradna pod hlavičkou Asociace občanských poraden nemá zastoupení. Nejbližší zařízení, kam se lidé v tíživé životní situaci mohou obrátit o radu, je v Plzni.

"O řešení této situace jednáme. Předpokládáme, že do půl roku by mohla v Karlových Varech fungovat obdoba zaniklé poradny, ale v jiné kvalitě," řekl ředitel AOP Stanislav Skalický.

Význam občanského poradenství vidí v bezplatnosti a také v tom, že se problémy lidí z převážně nižších sociálních vrstev řeší v širším záběru. "Když má člověk finanční těžkosti, tak se to promítá do partnerských vztahů, bydlení, ale i jinam. Všechny tyto věci občanské poradny řeší."

Dění kolem šéfa Romského občanského sdružení, kterého plzeňský soud v úterý poslal na šest let za mříže za dotační podvod (více čtěte zde), sleduje také občanské sdružení Český západ se sídlem v Dobré Vodě na Toužimsku. Své aktivity zaměřuje na sociálně vyloučenou, převážně romskou komunitu v Dobré Vodě a jinde na Tepelsku a okolí.

"Zpronevěra peněz řešená soudem hází špatné světlo na naši sociální práci. V některých organizacích, kde se pracuje s Romy, může k podobným věcem dojít, avšak určitě to není pravidlo," ujistila mluvčí Českého západu Eva Haunerová.

Jedním ze dvou statutárních zástupců zrušené poradny byl i Stanislav Sivák, kterého Romské občanské sdružení zaměstnávalo. Naposledy s Ladislavem Bílým mluvil den před jeho odsouzením.

"Nejsme spolu ve válečném stavu, byl dobrý konzultant. Věděl jsem, že doplatí na svoji ješitnost. Hodně lidem ležel v žaludku tím, jak se choval," komentoval Stanislav Sivák výsledek úterního soudu.

Radost ze všeho ale nemá. "Stále nás při žádostech o dotace spojovali s Romským občanským sdružením. To nám 'černým' způsobilo devadesát procent problémů, protože Ladislav Bílý se automaticky rovná všichni černí. Jenže my jsme občanská poradna a s Ladislavem Bílým nemáme nic společného."

Poradna funguje dále. Neoficiálně

Loni v listopadu vydal krajský úřad veřejnou vyhlášku, podle které pozbylo platnost rozhodnutí o registraci občanské poradny. Zaměstnanci úřadu totiž při kontrole zjistili, že v ní není žádný pracovník (více čtěte zde). Její majetek zabavil exekutor.

Podle Stanislava Siváka ale občanská poradna po oddělení od Romského občanského sdružení funguje dále, i když jen neoficiálně a mimo jakkoliv stálé kancelářské prostory. Lidé dostávají rady telefonicky nebo osobně.

"Peníze na provoz jsme loni marně žádali od kraje i od města. Proto neposkytujeme sociální služby hrazené z dotací. Ale teď jsem pomáhal rodině v Krásně. Hrozilo jí, že přijde o střechu nad hlavou a nevěděla kudy kam. Jel jsem nedávno za své peníze k paní do Dalovic. Na internetu ještě na nás zbyly nějaké kontakty, takže zájemci o pomoc stále volají," sdělil Stanislav Sivák.

Nevzdává se naděje, že pro svoji poradnu sežene nějaké prostory.