Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou.

Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraj si letos důkladně pohlídá firmy, které budou bojovat s bolševníkem

  • 4
Do závěrečné fáze letos vstupuje „operace bolševník“ v Karlovarském kraji. Až skončí, bude agresivního plevele o desítky procent méně, než před třemi lety. Čeká se už jen na lepší počasí.

S mačetami i chemickými přípravky vyrazí sekáči do 29 vybraných míst v Karlovarském kraji. Třetím a také posledním rokem tam budou hubit rozpínavý bolševník i další takzvané invazivní rostliny - tedy křídlatku a netýkavku. 

Do boje se opět pustí, jakmile to dovolí počasí, což bude na konci dubna či na začátku května. Kraj si podle radního Josefa Hory letos dobře ohlídá všechny společnosti, které vyhrály výběrové řízení.

„Loni byly problémy s tím, že se ne všechny firmy věnovaly likvidaci tak, jak se zavázaly ve smlouvě. Čili šlo o jistou liknavost,“ uvedl. Se zástupci devíti vítězných firem už si dal schůzku, aby je upozornil jednak na podmínky smlouvy, a pak také na kontroly, které bude kraj provádět. 

Bolševník

Bolševník velkolepý zavlekl do Lázní Kynžvart v roce 1862 coby okrasnou rostlinu kníže Metternich.

Agresivní rostliny se najaté firmy snaží zbavit na celkem 63 kilometrech čtverečních plochy. 

Kromě bolševníku nyní bojují sekáči také proti křídlatce a netýkavce žláznaté. 

O hubení nepříjemného plevele se má prostřednictvím informačních letáků tentokrát dozvědět mnohem více obcí a jejich úředníků. 

„Z oblastí, kterých se likvidace týká, jde například o okolí Mariánských Lázní, Kynžvartu, Pramenů, Mnichova či bývalého města Čistá za Krásnem. Bohužel se tyto rostliny vyskytují také u Sokolova, u Chebu a podél Ohře,“ vyjmenoval Josef Hora. 

Podle manažerky projektu Lenky Pocové je cílem, aby v případě chemického hubení klesl počet výskytu bolševníku o pětaosmdesát procent, v případě mechanického hubení o šedesát procent. „Nyní je asi deset centimetrů vysoký,“ podotkla. 

Křídlatky by mělo v případě chemického i mechanického hubení zmizet sedmdesát procent, u netýkavky není potřeba procenta stanovovat. Kraj by měl mít od agresivních rostlin klid deset let. 

Vznikne i příručka

Zkušenosti z unikátního pokusu o vymýcení roztahovačných rostlin si účastníci projektu nenechají pro sebe. V letošním roce chtějí natočit video a sepsat o likvidaci příručku, která bude určená pro majitele pozemků zarostlých například bolševníkem. 

Další pak vznikne pro úředníky a bude o tom, jak mají po vlastnících zaplevelených pozemků vymáhat nápravu.

Karlovarský kraj patřil před začátkem pokusu k nejzamořenějším invazivními rostlinami v zemi. Pokud by se tehdy zaplevelená místa spojila, zabrala by plochu 63 kilometrů čtverečných.

Celý projekt likvidace oproti původním odhadům zlevnil. Zatímco před jeho spuštěním mluvili zástupci kraje o 170 milionech korun, vloni už odhadovali náklady na zhruba polovinu. Většinu přitom zaplatí dotace.

Zákrok je unikátní nejen v České republice, ale v rámci celé Evropy.