Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi.

Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lípa na náměstí v Bečově má stále naději. Zastupitelé kácení odložili

  • 3
Vítězství slaví ochránci lípy rostoucí už od roku 1968 v historickém centru Bečova. Místní zastupitelé ve čtvrtek večer na jednání pod širým nebem rozhodli, že budou prozatím respektovat názor 580 lidí, kteří podepsali petici proti plánovanému kácení zdravého a jediného stromu na náměstí.

Starostka Olga Haláková oznámila, že město po protestech zastavuje pokračování revitalizace náměstí. Součástí úprav mělo být i kácení stromu. "Kvůli petici a názoru veřejnosti letos tuto investici neuskutečníme. Rozumím vám, nikdo nechce kácet," obrátila se Haláková k zástupcům petičního výboru SOS pro lípu.

Pokusí se ale znovu přesvědčit veřejnost, že úpravy historického náměstí jsou důležité a mají smysl. Koncem listopadu nebo začátkem prosince radnice uspořádá setkání s občany a odborníky, aby si obě strany sporu vyříkaly své názory a došly ke kompromisu.

Schůzku v Bečově zorganizuje a bude ji také moderovat společnost Agora. Má zkušenosti s podobnými případy a s vedením kultivovaného dialogu mezi politiky a občany. "Tam si všechno vyříkáme, velmi mi záleží na komunikaci s lidmi," zdůraznila smířlivě Haláková.

Přesto se čtvrteční zasedání zastupitelů měnilo chvílemi v hádku. Členové petičního výboru tvrdí, že starostka s nimi nemluví a nedala jim požadované informace.

"Chtěli jsme vidět onen projekt, dodnes nám ho nikdo neukázal," řekla Jana Beránková. Zkoušela navrhnout, aby o přeměně náměstí mohli lidé rozhodnout v místním referendu.

Zastupitelstvo se konalo venku. Bylo chladno

Zvláštní je, kam starostka Haláková čtvrteční zasedání zastupitelů s kontroverzním bodem svolala. Konalo se ne v základní umělecké škole jako obvykle, ale pod širým nebem v altánu v areálu botanické zahrady dál od centra města. Petici začali zastupitelé projednávat až po dvou a půl hodinách - v půl sedmé večer. Venku bylo asi 11 stupňů.

"Trpělivě jsme mrzli, ani několik teplometů nepomáhalo," popsala pocity Alevtina Kieselbachová z petičního výboru. Lidé jsou přesvědčeni, že vedení města udělalo vše, aby na schůzi přišlo co nejméně občanů.

"To naprosto odmítám. Botanická zahrada je nádherné místo. Těšili jsme se, že zasedání uspořádáme v krásném prostředí," reagovala Olga Haláková.

Kácení schválili památkáři i ochránci přírody

Zastupitelka Milada Beerová popudila občany na schůzi, když řekla, že měli příležitost mnohem dříve zjistit, co projekt revitalizace náměstí vlastně zahrnuje. A že ve zprofanované záležitosti už vůbec nejde o lípu. Zároveň zpochybnila, že lípa je oním stromem republiky, o kterém se zmiňuje kronika. "Je v ní napsáno, že byl vysazen strom republiky, ale ne kdy k tomu došlo a že to bylo na náměstí," uvedla Beerová.

Marie Šulcová se podivila nad tím, že pokácení lípy v památkové zóně schválili památkáři i ochránci přírody. "Opravdu by mě zajímalo, čí je to nápad udělat z náměstí měsíční krajinu. To je něco tak ošklivého. Všude jinde si zeleně váží, jen my si ji ničíme." O informovanosti nemůže být podle Marie Šulcové řeč. "Až teď, když spor zašel do krajnosti," dodala.

Do ochránců lípy se vzápětí ostře opřel manžel starostky Vladimír Dicá. Podle něho se k plánované revitalizaci vyjadřovali nejrůznější odborníci. "Jestli jsou všichni hloupí, tak se vraťme do socialismu a pošleme je do kotelny," pronesl ironicky.

Stavební povolení na pokračování proměny náměstí platí ještě dva roky. Během té doby by se mělo rozhodnout, co dál. "Až skončí obnova hradu, bude k nám jezdit ne 80, ale 160 tisíc návštěvníků ročně. To jim chceme ukazovat pozůstatky socialismu na náměstí?" ptá se starostka.