V sále karlovarské krajské knihovny soutěžily nadané děti z I. stupně ZŠ.

V sále karlovarské krajské knihovny soutěžily nadané děti z I. stupně ZŠ. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Logická olympiáda může odhalit talent, o němž učitelé třeba ani nevědí

  • 1
O úspěchu nerozhodují znalosti, ale logické uvažovaní. Taková je Logická olympiáda, jejíž regionální kolo se konalo v karlovarské krajské knihovně. Podeváté je uspořádala Mensa a zájem mezi dětmi byl opět vyšší než minulý rok.

„Přihlásilo se jich 2 166, což je zhruba o stovku víc, než loni,“ řekl Petr Čavojský, místopředseda Mensy. Není to podle něj tím, že by děti v kraji byly stále nadanější, ale soutěž dává vyniknout každému, kdo má logické myšlení. A to má každý člověk.

„Tahle soutěž dokáže najít talent, o kterém učitelé ani nemusejí vědět. Nadané dítě může být nesoustředěné, všechno mu dlouho trvá a ve třetí třídě si třeba ani nezaváže tkaničky. Tady ale vynikne v tom, co není na první pohled vidět,“ uvedl Petr Čavojský.

Učitelé a rodiče by se přitom měli v zájmu dítěte snažit, aby jeho schopnosti odhalili. Pokud k tomu nedojde, žák se bude ve škole nudit a vzpomínat na ni ve špatném, přestože by díky svému myšlení mohl studovat gymnázium a poté na vysokou školu.

„Systém ho ale dokáže zničit, semlít a vyniknout mu neumožní,“ podotkl místopředseda.

Rozvíjení talentu mnohdy nestojí vůbec nic

Pokud rodiče zjistí, že mají doma talentované dítě a nevědí, co s tím, mohou podle Petra Čavojského o pomoc požádat v pedagogicko-psychologické poradně. Nebo se podívat na web Mensy ČR. Jestliže je jejich potomek ještě malý, existuje i dětská Mensa.

Kromě toho lze na internetu narazit na řadu dalších webů, které umějí poradit. Rozvíjení talentu přitom mnohdy nestojí vůbec nic. „Jde jen o to, podporovat dítě ve směru, o který má zájem. U těch malých to začíná například dinosaury, pokračuje značkami aut a končí úzkou cílenou oblastí,“ vyjmenoval Petr Čavojský.

Ačkoli Karlovarský kraj je na tom s počtem vysokoškoláků vzhledem k ostatním regionům republiky velice bídně, i tady se rodí stejně nadané a inteligentní děti. Potíž je ale v tom, že domů už se jim nechce.

„Tito lidé se dostanou na vysokou školu, bohužel zpět do kraje už se nevrátí. Inteligentní a vzdělávatelní jsou i u nás, jenomže tu nejsou obory, ve kterých by pracovali. Zaměstnavatelé nevytváří podmínky pro dostatečný počet vysokoškoláků,“ zmínil místopředseda.

Děti je potřeba něčím zabavit, říká místopředseda Mensy

Čavojský patří k lidem, kteří testy pro každoroční Logickou olympiádu vymýšlejí. Doposud to bylo tak, že se do jejich tvorby vrhli hned po skončení soutěže. Letos to bude trochu jiné.

„Po testování nás čeká statistika jednotlivých odpovědí. Chceme zjistit, která otázka je příliš náročná a naopak - kde bychom měli přitvrdit,“ prozradil.

Petra Čavojského a jeho kolegy vymýšlení testů i po těch letech prý stále baví. „Kdyby to tak nebylo, tak to neděláme. Děti je ale zapotřebí něčím zabavit,“ usmíval se.

Logická olympiáda je „nízkonákladovou“ záležitostí. Její rozpočet pro celou republiku činí jen půl milionu korun. Podle organizátorů se může konat díky učitelům, rodičům a sponzorům. Ti pomohli v Karlovarském kraji s cenami, kterými byly logické hry za zhruba 30 tisíc korun.

Nejvíce nadaní žáci, kteří v krajské knihovně uspěli, postupují do celorepublikového finále. Koná se 29. listopadu v Praze.