V Lokti chybí městu peníze na opravy i nové akce. Bankám se nezamlouvá hospodaření a nechtějí mu půjčit.

V Lokti chybí městu peníze na opravy i nové akce. Bankám se nezamlouvá hospodaření a nechtějí mu půjčit. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Loket nutně potřebuje peníze. Banky mu nechtějí půjčit

  • 3
Turisticky zajímavé městečko Loket, jehož krásy si přijede prohlédnout ročně sto tisíc lidí, se topí ve finančních problémech. Bankám se nezamlouvá jeho hospodaření, a tak mu nechtějí půjčit. Hrozí, že město nebude mít ani na opravu amfiteátru nebo stavbu parkoviště.

"Nejsme na tom nijak báječně. Musíme se uskromnit, aby město mohlo fungovat. Ještě před pěti lety byl rozpočet Lokte přes sto milionů korun, nyní jen 45 milionů. Tedy na hraně," konstatuje místostarosta Petr Zahradníček.

Přitom radnice úvěr nutně potřebuje, aby vůbec mohla čerpat už schválenou dotaci z Evropské unie na opravu amfiteátru, hlavního mostu, stavbu parkoviště a jednoduchého sportoviště.

Jenže žádná banka nechce Lokti půjčit 38 milionů plus dalších zhruba 9 milionů korun.

Přitom města bývají bankovními domy vesměs považována za velmi spolehlivé partnery. Hospodaření Lokte ale u bankéřů moc důvěry nevzbudilo. Jasné ne řekla i Komerční banka, u níž má město běžný účet.

Starosta Zdeněk Bednář jedná už jen s Českou spořitelnou, která je ale také zdrženlivá. Banky mají pochybnosti, zda Loket dokáže půjčku splatit.

"Ani mě to nepřekvapilo. Hlavní problémy jsou v tom, že běžný provoz města je krytý prodejem majetku. Krize nám srazila daňové příjmy a Loketské městské lesy odvádějí do rozpočtu města nízkou částku," vysvětluje Bednář.

Snaží se České spořitelně vyjít vstříc. Lesní firma má místo 4,5 milionu korun platit roční nájem deset milionů. A pokud by banka na půjčku nakonec kývla, požaduje nájemné z lesů jako zástavu.

Vedení radnice zvažuje, zda evropskou dotaci přijmout

Vedení radnice zvažuje, zda vůbec má evropskou dotaci 38 milionů přijmout. Protože musí akci zaplatit nejdříve ze svého a dalších devět milionů dělá jeho spoluúčast.

Navíc není jasné, zda se příspěvek z Evropské unie na opravu amfiteátru nedá považovat za nedovolenou veřejnou podporu. Město by pak za jistých podmínek muselo dotaci vracet.

Loketští jsou v potížích. Smlouvu o příjmu dotace měli podepsat do konce března. Kvůli nejasnostem a nejistotě, zda seženou peníze na spoluúčast, podpis odložili až na konec dubna. O celé věci budou jednat ještě zastupitelé.

Podle slov ekonomky Dagmar Divišové je logické, že bankovní domy hodnotí spolehlivost klientů, a snaží se tak vyhnout riziku.

"Nikdo jim nemůže vytýkat, že nechtějí půjčovat na některé projekty. Zřejmě pro ně Loket není bonitním partnerem. Banky vědí, že některé obce nejsou schopny splácet své závazky - viz Prameny nebo Bublava," prohlásila Divišová.

Prodej pozemků Sokolovské uhelné se zatím nekoná

Loket si mohl loni výrazně pomoci prodejem pozemků za 130 milionů korun firmě Sokolovská uhelná. Obchod už byl téměř dokončen. Jenže se ve městě rozpadla koalice a z funkce byl odvolán starosta Jaroslav Hlavsa. Ten prodej dojednával a ve vedení těžařské firmy má dobré kontakty.

"Nedivte se mi, že člověk, který připravil urovnání letitého soudu o pozemky, je v Lokti vláčen. S bývalým starostou existovala šance věc vyřešit," naznačil šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek, proč transakci zarazil (více čtěte zde).

Nový starosta Zdeněk Bednář si u něj marně snaží dojednat schůzku. "Generální ředitel Sokolovské uhelné s námi nekomunikuje. Z důvodů, které jsou pro nás nepochopitelné. Chceme mít s firmou dobré vztahy," říká místostarosta Petr Zahradníček.