Skupina křížů u silnice vedoucí do Nového Sedla

Skupina křížů u silnice vedoucí do Nového Sedla | foto: Marie Sinkulová

Loket, to je také hlavní město smírčích křížů

  • 0
Magnetem číslo jedna ve městě na Ohři je románsko-gotický hrad. Loket je ale známý i mezi hledači středověkých kamenných křížů. Jejich osudy bývají často zahaleny tajemstvím.

Kamenné kříže, nazývané kříži smírčími, patří nesporně k nejtajemnějším památkám. Na otázku po jejich původu existuje více odpovědí.

Nejčastěji bývají spojovány s kříži zmiňovanými ve smírčích smlouvách, které se ve středověku uzavíraly mezi rodinami oběti a vraha. Jiné teorie v nich vidí hraniční mezníky či výstražná znamení, která měla pocestné varovat před nečestným jednáním či upozornit na povinnost zaplatit clo.

Hlavní město staletých svědků doby

Pokud se týká smírčích křížů, platí Loket za jedno z hlavních měst v Čechách. Ze zhruba půl druhé stovky křížů, evidovaných v celém Karlovarském kraji, se jich v Lokti a jeho okolí nalézá devět.

Přímo na nádvoří hradu je k vidění pozdně gotická kruhová stéla, která kdysi stávala u loketské katovny, a fragment kamenného kříže připomínajícího vraždu z roku 1639, který byl původně vztyčen nad Cínovým příkopem.

Kříže u staré cesty do Starého Sedla

Kříže u staré cesty do Starého Sedla

Gotická stéla na nádhoří loketského hradu

Gotická stéla na nádvoří loketského hradu

Osudy některých křížů jsou spletité

Hned tři křížky se nacházejí na Zlatém vrchu u silnice do Nového Sedla. Vypadají, jako by tu pohromadě stály odjakživa, ale ve skutečnosti sem byly přeneseny při úpravě silnic v 19. století.

Zajímavá skupina tří křížů stojí i při lesní cestě rovnoběžné se silnicí do Starého Sedla. Na první pohled zaujmou dva typově shodné klínové kříže s bohatou výzdobou, které jsou některými badateli připisovány stavební huti Chebského hradu z přelomu 12. a 13. století. Třetí, prostý nezdobený žulový kříž, k nim byl postaven po druhé světové válce.

Za devátým loketským křížkem se musíme vydat za hranice městečka na Vildenavu.Na dohled od usedlosti ležící vysoko nad levým břehem Ohře necelý kilometr směrem na Karlovy Vary stojí asymetrický kříž řeckého tvaru z hrubozrnné žuly, který byl v roce 1991 nalezený na skládce u Žalmanova.