Nově zpřístupněné prostory loketského hradu s rotundou

Nově zpřístupněné prostory loketského hradu s rotundou | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hrad Loket slaví úspěšnou sezonu, přivítali tu stotisícího návštěvníka

  • 1
Na hradě Loket na rozdíl od většiny ostatních památek návštěvní sezona nekončí. Ta letošní se navíc řadí k nejúspěšnějším v historii, a to i přes skutečnost, že v prvním čtvrtletí došlo k obrovskému propadu počtu turistů z rusky hovořících zemí.

„Docela jsme se toho obávali, ale výpadek přibližně pěti tisíc rusky hovořících turistů se nám podařilo dohnat. Co se týče příjmů, srovnali jsme se na úroveň loňského roku, který byl nejlepší v historii,“ pochvaluje si ředitel hradu Václav Lojín s tím, že památka těsně před Vánoci přivítala v historických interiérech návštěvníka s pořadovým číslem 100 tisíc.

„Pro majitele této vstupenky jsme samozřejmě přichystali dárek. Je to celoroční volné vstupné na hrad, dárkový koš a zajímavá kniha o historii Lokte,“ přiblížil Lojín.

Na rekordní návštěvnost měla vliv také skutečnost, že se letos podařilo zpřístupnit jednu z nejstarších částí hradu, křídlo rotundy. „Opravy trvaly dva a půl roku a stály 4,5 milionu korun. Součástí bylo i dobudování věžových kobek a rozšíření expozice útrpného práva,“ upřesnil ředitel.

Při opravách budovy se navíc podařilo opravit venkovní plášť původní historické rotundy. Ta byla objevena v roce 1966 v tělese schodiště severního paláce. Je poměrně drobná, její vnitřní průměr má pouze 3,6 metru.

Dnes tak návštěvníci mohou při vstupu do expozice obdivovat odhalenou část skalního masivu, na kterém dávní obyvatelé vrcholku sevřeného z několika stran řekou Ohře vystavěli svou svatyni a kus zdiva, který ke skále přisedá.

„Právě kruhová rotunda, tedy slovanský svatostánek, která vznikla ke konci 12. století jako samostatná stavba v severovýchodní části původního hradiště, svědčí o původním slovanském a nikoli germánském osídlení Lokte,“ vyzdvihl Václav Lojín další aspekt nálezu.

Unikátní expozici, jakýsi dům v domě, mohou návštěvníci obdivovat i z výšky. V místnosti s rotundou totiž vyrostlo dřevěné patro, kam se lidé dostanou po schodišti a odkud je možné pokračovat do dalších interiérů hradu.

Rekonstrukce byla financována z programu regenerace městských památkových rezervací ministerstva kultury. Stát tak na akci poskytl dotaci ve výši 50 procent, stejnou částku přidalo také město Loket.

Tamní hrad střežil české území již ve třináctém století. Opevněné město bylo nazýváno klíčem ke Království českému. Panovník Karel IV. zařadil Loket vedle Karlštejna mezi sídla, o která nesmí česká koruna nikdy přijít.