Kaolinový důl. Ilustrační snímek

Kaolinový důl. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Neodepsané ložisko kaolinu ohrožuje vznik pěti set pracovních míst

  • 1
Neodepsané ložisko kaolinu v Karlových Varech - Dvorech přeťalo plány na výstavbu haly pro podnikání ve Dvorech, kde má najít práci pět set lidí. Výjimku pro změnu územního plánu schválilo loni v květnu karlovarské zastupitelstvo.

Dostalo již šest projektů, které mají přinést krajskému městu pracovní místa.

Mezi nimi i nápad společnosti EHC Czech, která plánuje ve Dvorech dostavbu podnikatelského inkubátoru Kanov. V současné době má za krajským úřadem kancelářské prostory s jednou halou. Další etapa měla nabídku rozšířit o více než pět stovek pracovních míst. Jenomže investor nemůže začít stavět kvůli ložisku kaolinu.

„Jak v první, tak i ve druhé variantě nového územního plánu je v místě plánována průmyslová zóna Karlových Varů. Všichni počítali s tím, že ložisko kaolinu je už tři nebo čtyři roky odepsané. Městem vybraný projektant ale vloni na podzim zjistil, že odepsané není, že se na tom musí začít pracovat. Nikdo s tím ale nic neudělal,“ popsal jednatel společnosti Petr Haak.

Už byl prý natolik nešťastný, že se obrátil na vedení města. Primátorův náměstek pro investice Čestmír Bruštík poté poslal dopis České geologické službě (ČGS), která je správcem ložiska.

„Na základě tohoto dopisu, v jehož závěru je uvedena prosba o sdělení požadavků na případné doplnění žádosti, jsme kvůli operativnímu vyřízení telefonicky kontaktovali odesílatele dopisu a podali jsme informaci o postupu při podávání žádosti o odpis zásob,“ uvedl Vít Štrupl, náměstek ředitele pro útvar Geofond České geologické služby. Od té doby prý ČGS nikdo nekontaktoval.

Magistrát ale podle primátora Petra Kulhánka a náměstka Čestmíra Bruštíka považoval telefonát jen za avízo před oficiální odpovědí. „Telefonická informace není relevantní odpovědí na dopis. Potřebovali jsme písemnou odpověď, kde by bylo dáno, že si musí o odpis požádat dotyčná firma. Poté musí dát žádost na magistrát a na základě toho my můžeme činit,“ řekl Bruštík.

„Nevím, zda se jedná o nějaké komunikační pochybení a nevím, na jaké straně. V každém případě současný stav je takový, že jsme si s Českou geologickou službou tyto věci vyjasnili,“ uvedl primátor.

Město tak podle pokynů ČGC našlo člověka, který zpracuje podklady, aby odpis ložiska dostal zelenou. Ačkoliv se úřední kolečko kvůli odpisu začíná hýbat, jednateli EHC Czech to klidnější spaní nezajistí. Nervózní totiž začal být spoluinvestor firmy.

„Sehnat pět stovek lidí v dnešní době není úplně jednoduché. Už je chtěl začít hledat, protože si myslel, že začne výstavba. Já mu bohužel musel říct, že nezačne. Bez toho, aniž by byl schválený územní plán, nemohu zažádat ani o územní rozhodnutí, ani o stavební povolení, vůbec o nic,“ popisoval jednatel. Domnívá se, že situace hází špatné světlo na město i na něj jako na investora.

Podle primátora Petra Kulhánka odeslalo město dopis 2. června a odpovědi se aktivně dožadovalo. V datové schránce ČGS přistál o den později. Podle Čestmíra Bruštíka už informace dorazila i písemně, a to koncem minulého týdne.

O odpisu nejen tohoto ložiska bude vedení města jednat s úřadem územního plánování a pracovní skupinou pro územní plán. „Výstupem by měly být - řekněme rizikové - lokality, které se vztahují zejména k pozemkům města. Následovat by měl návrh procedury, jak může město reálně ovlivnit odpis ložisek,“ uvedl primátor. Podle něj je nutné tyto věci vyřešit ještě před schválením nového územního plánu. Podle Víta Štrupla nejsou podobné žádosti ojedinělé. „Postupujeme tímto standardním způsobem i v jiných případech,“ ubezpečil.