Díky restitucím může Teplá vyměnit pozemky a postavit cyklostezku mezi klášterem a nádražím.

Díky restitucím může Teplá vyměnit pozemky a postavit cyklostezku mezi klášterem a nádražím. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Církve v Karlovarském kraji berou lesy i pole, městům to uvolní ruce

  • 3
Zástupci církví a obcí v kraji se dočkali. Díky zákonu o církevních restitucích, který začne platit od nového roku, se obcím uvolní ruce pro investice. Například při stavbách bytů. V Bochově zákon umožní stavět domy na pozemcích bez někdejší plomby ve prospěch církve.

"Nový zákon určitě nějaké těžkosti ponese. Mám z něj ale radost. Myslím, že můžu mluvit i za zastupitele. V naší lokalitě máme dva pozemky, které by se hodily pro výstavbu rodinných domů. Bochov by se mohl rozšířit," řekl tamní starosta Miroslav Egert.

Bochovští mimo jiné počítají s tím, že na areál bývalého muničního skladu přestanou rok co rok z obecní pokladny přispívat částkou téměř 400 tisíc korun.

Co umožní restituce

Město Teplá bude moci díky výměně pozemků vybudovat cyklostezku mezi klášterem a nádražím.

Bochov po výměně pozemků využije bývalý muniční sklad. Restituční zákon také umožní na okraji Bochova výstavbu rodinných domů ve dvou lokalitách.

Klášter premonstrátů v Teplé získá 6 000 hektarů půdy. Podle Bílé knihy přišli v Mariánských Lázních premonstráti v roce 1948 při znárodnění lázní o léčebny Goldene Kugel, Maroko Luisenhof, Weisses Rossel a Procadera.

Římskokatolická církev získá v západních Čechách 5 000 hektarů půdy na Nejdecku. V Mariánských Lázních začne po výměně pozemků stavba hotelu.

Jedná se například o náklady na hlídání objektu a další výdaje. Většina muničních pozemků je totiž pod plombou ve prospěch Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi.

Město proto nemůže sklad komerčně využívat podle svých představ. Také Mariánským Lázním uvolní nový zákon ruce. Chystané investice totiž dosud blokovaly spory o pozemky.

Řád premonstrátů v Teplé se chystá převzít pozemky o rozloze 6 000 hektarů. Dosud je obhospodařují Lesy ČR. Mniši se na nabytých polnostech a lesích chystají hospodařit. Budovy na nich chtějí pronajmout.

Ve prospěch premonstrátů drží Pozemkový fond ČR pozemky v sousední Teplé. Město na nich mezi nádražím a klášterem plánuje cyklostezku.

Mluvčí plzeňské diecéze římskokatolické církve Alena Ouředníková má na církevní restituce jasný názor. Zatímco někteří politici ani občané by nic nevraceli, mluvčí nový zákon vítá i z pohledu starostů.

"Blokační paragrafy na pozemky jim dělaly těžkou hlavu. Případů, kdy se s pozemkem nemohlo nic dělat, je hodně. Mělo by se církvi vrátit, co jí bylo v minulosti ukradeno."

Kněze budou platit jen ti, kdo mají k církvi vztah

Podle diecézní mluvčí vyplývá odpor některých lidí k vracení církevního majetku z neinformovanosti. "Na jedné straně se lidé zlobí, že jsou kněží placeni z jejich daní. Zákon ale umožní, aby se přestala financovat církev z daní těch, kdo k ní nemají žádný vztah."

V plzeňské diecézi se týká restituce především pozemků, polností a lesů. Nemovitosti, jako jsou například kostely a fary, dostala církev už v první vlně.

Někdy ani nebylo co vracet, protože některé sakrální stavby rozstříleli ve výcvikovém prostoru vojáci. Na soupisu majetku od ledna pracují v plzeňské diecézi tři pracovnice, aby se vědělo, o co má církev žádat.

"V některých případech se jedná o pozemky o rozloze jen několika desítek metrů," upozornila Alena Ouředníková s tím, že bude na farnostech záležet, jak s nově nabytým pozemkem naloží. Farnosti na nich mohou i samy hospodařit.

Plzeňský biskup František Radkovský už dříve oznámil, že v západních Čechách nepůjde o řádné dramatické vracení majetku. Diecéze totiž vznikla v roce 1993, takže jí žádné velké celky nepatří. Rozsah restitucí podle biskupa nafukují jen ti, kteří o nich nemají přehled.