Jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy. I to uvádějí politici v majetkovém přiznání. Ilustrační snímek

Jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy. I to uvádějí politici v majetkovém přiznání. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Horník dluží za hotel, Berka zvelebil domek. Politici přiznali majetek

  • 0
Zvláštní výsadu musí mít karlovarský senátor a božídarský starosta Jan Horník. Už sedm let nesplatil ani korunu z půjčky 2,5 milionu korun, kterou si v roce 2007 vzal na rekonstrukci vlastního horského hotelu od svého známého - podnikatele Aleše Málka.

Horník dluží Málkovi stále stejnou sumu, hradí mu jen úroky. Vyplývá to z majetkového přiznání za loňský rok, které senátor odevzdal v horní komoře parlamentu.

Případ senátora Jana Horníka zavání střetem zájmů. Město Boží Dar, kde je Horník (TOP 09 a Starostové) zároveň starostou, totiž s Málkem obchodovalo. Koupilo od podnikatele místní hotel Praha. Pak zjistilo, že jde o prodělečný byznys, a tak se ho radši zbavilo.

Pozoruhodné je, že Málek na vrácení půjčky nijak nespěchá. Jan Horník tvrdí, že jeho příjmy, včetně těch z podnikání, zatím nestačí na to, aby kamarádovi Málkovi začal půjčku vracet.

"Zima nebyla taková, abych v hotelu vydělal tolik, že bych mohl vzít třeba půl milionu korun a použít je na splátky. Takže doplácím ostatní úvěry, které se mi tenčí. Pak přijde konečně na řadu i dluh vůči panu Málkovi," řekl senátor.

Patří k nejzadluženějším zákonodárcům, když dluží celkem 4,3 milionu korun. Jeho příjmy jsou přitom slušné díky tomu, že si vydělává nejen jako starosta, odměnu pobírá i jako krajský zastupitel a člen dozorčí rady Vodovodů a kanalizací Karlovy Vary. Půjčku si od Málka v roce 2007 bral v situaci, kdy mu už banky nechtěly úvěr dát.

Senátoři nepřiznali starostovské platy

Poslanec a hejtman v jedné osobě Josef Novotný (ČSSD) přiznává dva platy. Ve Sněmovně loni pobíral 1 milion ročně, na krajském úřadě 787 tisíc.

Letos v červnu oznámil, že mzdu z parlamentu bude posílat na konto nadačního fondu, který sám založil na podporu hendikepovaných dětí a seniorů. Žádný další majetek ani finanční závazky nepřiznává.

Loni nově zvolení poslanci uvedli v čestných prohlášeních jen údaje za poslední dva měsíce roku. Roman Procházka (ANO) si jako ředitel Muzea Cheb přivydělal 59 tisíc po zdanění a 7 tisíc z pronájmu nemovitosti. Splácí hypotéku ve výši přes 800 tisíc korun.

U Markéty Wernerové (ČSSD) zatím není jasné, co do přiznání napsala. Její vyplněný formulář je totiž ještě neveřejný, protože jeho úplnost prověřuje mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny.

Zajímavě se k přiznávání vedlejších příjmů postavili senátoři Zdeněk Berka za Sokolovsko a Miroslav Nenutil za Chebsko a Tachovsko (oba ČSSD). Na rozdíl od karlovarského kolegy Horníka neuvedli, kolik si vydělávají na radnicích. Berka je starostou Sokolova, Nenutil místostarostou Stříbra.

"Tenhle údaj jsem vyplnit nemusel, ještě jsem to konzultoval s odborníky," zdůvodnil Zdeněk Berka proškrtnutou kolonku v dokumentu.

Berka jako jediný z místních zákonodárců do čestného prohlášení zapsal nově nabytý majetek v hodnotě zhruba 400 tisíc korun. Za tuto cenu zvětšil svůj zahradní domek. "Částečně jsem to dělal svépomocí, částečně jsem si práce objednával," dodal sokolovský senátor.

Majetková přiznání slouží k tomu, aby bylo jasnější, zda si mohli politici vydělat na splátky hypoték, auta a domy díky placeným funkcím. Veřejnost může do jejich dokumentů zdarma nahlédnout, když o to na úřadě (krajském, městském, ve Sněmovně, Senátu) požádá. Stačí vyplnit osobní údaje a předložit občanský průkaz.

V přiznání politici uvádějí, zda podnikají, jaké mají ve firmách funkce, jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy.