Dlužník na sebe podal návrh na zahájení insolvenčního řízení a krajský soud mu 16. května vyhověl. (ilustrační foto)

Dlužník na sebe podal návrh na zahájení insolvenčního řízení a krajský soud mu 16. května vyhověl. (ilustrační foto) | foto: Koláž - iDNES.cz

Majitelé firmy Dukas vyhlásili insolvenci. A obratem vznikl Dukas nový

  • 1
S dluhem 26,8 milionu korun a dalšími pohledávkami ve výši 6,8 milionu končí po 21 letech podnikání firmy Dukas, která v Otovicích u Karlových Varů vyráběla a montovala plastová a dřevěná okna a další výrobky. Název firmy ale z trhu nezmizí. Na stejné adrese už funguje nová společnost - Dukas plus.

Na odvodech za zdravotní a sociální pojištění dluží Dukas 434 tisíc korun. Pracovníci firmy nedostali část mzdy za březen ve výši 487 tisíc.

Dlužník na sebe podal návrh na zahájení insolvenčního řízení. A krajský soud mu 16. května vyhověl. Dukas zároveň dva dny předtím ukončil výrobu, avšak do obchodního rejstříku byla 2. května zapsaná společnost s ručením omezeným Dukas plus. Sídlí na stejné adrese v Otovicích u Karlových Varů jako původní Dukas.

Jednatelem a společníkem nové firmy je bývalý jednatel Dukasu Jiří Samek. Předmět podnikání je také truhlářství. "Nebudu nic komentovat, máte nějaké mylné informace," řekl ve čtvrtek Jiří Samek.

Redakce se jej chtěla mimo jiné zeptat, jestli nebude používat výrobní zařízení původního Dukasu, jehož zaměstnanci dostali k 31. červenci výpověď.

V praxi bývá běžné, že firma zbankrotuje, věřitelé nedostanou ani korunu, ale podnikání pokračuje na stejné adrese pod pozměněným jménem.

"Takový problém náš právní řád dostatečným způsobem neřeší. Je možné, že jednatel, který uvede firmu do úpadku, může bez větších překážek založit novou společnost a vesele v ní podnikat. V jiných státech jsou omezení přísnější," konstatoval právník Petr Šindelář.

Nevylučuje, že za insolvencí firmy Dukas může být druhotná platební neschopnost, protože sama nedostala zaplaceno.