Havarovaný patrový autobus, ve kterém v březnu 2003 u Nažidel zemřelo 20 lidí. | foto: MF DNES

Rodiče zesnulého u Nažidel chtějí, aby řidič Krbec zaplatil za nehodu

  • 11
V soudní při o náhradu nemajetkové újmy mezi pozůstalými po obětech autobusového neštěstí u Nažidel a řidičem Pavlem Krbcem přibyl další rozsudek. Vrchní soud v Praze rozhodl ve prospěch žalovaného Krbce.

Manželé Jana a Karel Hartovi z Karlových Varů, jejichž syn Víťa byl při havárii mezi 19 mrtvými, přitom jeli v úterý k pražskému soudu s nadějí na změnu.

Nejvyšší soud ČR totiž letos v květnu vyhověl dovolání řidiče Pavla Krbce, že žalovaný nijak nevybočil z plnění pracovních povinností jako zaměstnanec LSK autobusy Sokolov, a tím nezodpovídá za škodu nemajetkové újmy.

Tragédie u Nažidel

8. března 2003 ve 20:20 mířil od rakouských hranic k Českým Budějovicím patrový autobus neoplan s lyžařským zájezdem. Třiapadesát cestujících se vracelo domů do Karlových Varů. Jednadvacetiletý Viktor Hart tehdy volal matce, že jsou těsně za hranicemi a jedou jako blázni, proto bude v půl dvanácté doma. Pak přišla obrovská rána.

Autobus sjel v prudkém klesání na pravou krajnici, odrazil se od svodidel a svalil se ze sedmimetrového srázu. Stromy rozpáraly střechu, lidé sedící v patře měli minimální šanci na přežití. Na místě zemřelo 17 lidí, dva další v nemocnici a poslední v roce 2005. Řidič Pavel Krbec, který jel v úseku rychlostí 118 kilometrů v hodině, neměl zkušenosti s patrovými autobusy a nebyl odpočatý. Dostal osm let vězení za ublížení na zdraví. Muž, který se živil běžně jako taxikář, si odseděl pět let a byl podmínečně propuštěn v říjnu 2009. Místo neštěstí připomíná od 5. výročí tragédie pomník, který vybudovali pozůstalí. Na dvacítce valounů jsou jména obětí.

Podruhé tak zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze, podle nějž měl šofér zaplatit Hartovým celkem 200 tisíc korun. Stejná věc se nyní vrátila k Vrchnímu soudu v Praze.

"Soud musel podle zákona přijmout právní názor Nejvyššího soudu v Brně. Rozhodl, že za nemajetkovou újmu neodpovídá řidič Pavel Krbec, ale majitel dopravní společnosti LSK Milan Juršták jako zaměstnavatel, který si do svého autobusu najal Krbce," řekl Karel Hart.

Za újmu podle soudu také zodpovídá jednatel chomutovské cestovní kanceláře Vlna Eduard Knapp - pořadatel zájezdu do Alp v Rakousku s tragickým koncem

Jenže Eduard Knapp okamžitě svou cestovní kancelář zrušil, založil novou na svého syna a navíc se nešťastnou náhodou zabil při turistické výpravě do hor v Rakousku.

A dopravní společnost LSK Autobusy se v roce 2004 stačila zrušit a vymazat z obchodního rejstříku.

"Prohráli jsme v uvozovkách bitvu, ale ne válku. Dovolací soud v Brně podle nás zcela formalisticky pojal výklad občanského zákona o odpovědnosti zaměstnance za škodu, formálně pojal plnění povinností řidiče pro svého zaměstnavatele," uvedli manželé Hartovi.

Chtějí, aby řidič zpytoval svědomí

Po vyhotovení rozsudku podají dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. "Tam nám to zřejmě zamítnou. Soud nebude měnit svá dřívější tvrzení a rozhodnutí. Určitě podáme kasační stížnost k Ústavnímu soudu, případně se dále obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Nenecháme si zabíjet děti bez postihu jasného viníka," jsou rozhodnuti Hartovi.

Zdůraznili, že vůbec nejde o 200 tisíc korun od řidiče, který svojí bezohlednou, hazardní jízdou u Nažidel zabil 19 pasažérů. Chtějí jen, aby si řidič uvědomil, co způsobil pozůstalým, včetně desítek milionů škod na zdraví a majetku.

Zatím málem platili exekutorovi 7 800 korun Hartovi, když podali návrh na exekuci na Krbce. Exekutor si nakonec žádné náklady nenaúčtoval (více čtěte zde).

Archivní záběry z nehody autobusu u Nažidel:

4. března 2011