Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Zpívající fontána v Mariánských Lázních | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mariánské Lázně řeší úbytek Rusů, budou lákat dělníky od Sverdlovska

  • 17
Města v České republice hlásí masivní úbytek rusky mluvících klientů. V Mariánských Lázních by to už brzy mohlo být naopak. Do tamních lázeňských domů by mělo mířit víc hostů z Nižného Tagilu a okolí.

S nabídkou ozdravných lázeňských pobytů odcestovali na návštěvu partnerského města Nižnij Tagil zástupci Mariánských Lázní a Chebu. A zdá se, že jejich plány, jak na Chebsku povzbudit turistický ruch, padly v Rusku na úrodnou půdu. Pokud se vše podaří, ulicemi lázeňského města bude znít ruština v mnohem větší míře než dosud.

„V oblasti Sverdlovsk, kde leží Nižní Tagil, je přibližně třicet velkých průmyslových závodů. V nich pracuje několik tisíc zaměstnanců. A to jsou pro nás potenciální lázeňští hosté,“ vysvětluje mluvčí města Mariánské Lázně Roman Kořán.

„S vedením Sverdlovské oblasti jsme se dohodli, že nám umožní oslovovat s nabídkou přímo závody, bez jakýchkoli zprostředkovatelů nebo cestovek. Vzhledem k tomu, že tamní zaměstnavatelé přispívají svým lidem padesáti procenty na dovolenou, je to pro nás ohromná příležitost. Teď je mým úkolem oslovit partnery, připravit projekty a pokusit se nastartovat spolupráci, která by přispěla k rozvoji cestovního ruchu ve městě,“ připomíná mluvčí.

Podle jeho slov by Rusové z Tagilu a okolí mohli do zdejších lázní mířit za ozdravnými pobyty, které jim místní lázeňské domy mohou ušít na míru.

Plán přivést do města víc turistů z Ruska by tamní lázně přivítaly. „Máme radost z každého klienta. Naše situace je ale poněkud odlišná od Karlových Varů,“ upozorňuje vedoucí obchodního oddělení společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně Hana Hložková.

„K nám přijíždějí lidé ze sedmdesáti zemí světa. Nejvíc hostů máme z České republiky a Německa. Následuje Rusko, Izrael a Ukrajina. Ale i my jsme zaznamenali pokles počtu rusky mluvících návštěvníků,“ dodává.

Vedle lázeňství hodlá město s Nižním Tagilem spolupracovat i v oblasti kultury či školství. Partneři z Ruska se zajímají například o mariánskolázeňské muzeum a knihovnu, lákají je artefakty z české historie či nejrůznější výstavy.

Rýsuje se i spolupráce mezi uměleckými školami. Akordeonový soubor by mohl reprezentovat Mariánské Lázně v tamní hudební soutěži. „Obrovský zájem je o koncerty symfonického orchestru. Samozřejmě všechno bude záviset na příštím vedení města a na rozpočtu. Vyslání výpravy do zahraničí není levná záležitost,“ podotýká Roman Kořán.

Podle něj se v Tagilu asi stovka dětí učí intenzivně český jazyk. „Mají ale nedostatek učebnic. A v tom jim můžeme pomoci. Přemýšleli jsme, že bychom mohli uspořádat i výměnné jazykové kurzy,“ doplňuje Kořán.

Průmyslové město Nižní Tagil leží na Urale, přibližně 20 kilometrů od hranice mezi Evropou a Asií. Žije zde téměř 400 tisíc obyvatel. Kromě Mariánských Lázní jsou v České republice jeho partnerskými městy také Cheb a Františkovy Lázně.