Zuzana Stejskalová, ředitelka festivalu Marienbad Film Festival, který nabídne...

Zuzana Stejskalová, ředitelka festivalu Marienbad Film Festival, který nabídne kromě filmů i diskuse, výstavy a koncerty. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Mariánské Lázně jsou zase na mapě filmových festivalů, slaví 70. výročí

  • 0
Mariánské Lázně ožívají festivalem filmového umění. Letošní svátek filmu navazuje na úspěšný karlovarský Mezinárodní filmový festival, který právě zde spatřil světlo světa před 70 lety.

Málokdo si dnes již vzpomene, že karlovarský Mezinárodní filmový festival vznikl v roce 1946 v Mariánských Lázních. Letošní 70. výročí založení nejvýznamnějšího středoevropského filmového počinu si město Mariánské Lázně připomene vlastní přehlídkou.

Od 30. srpna do 3. září se zde uskuteční Marienbad Film Festival. Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve stejném sále Společenského domu Casino, v jakém byl zahájen Mezinárodní filmový festival v roce 1946. Podle organizátorky a mluvčí celé akce Zuzany Stejskalové bude festival slavit kulaté výročí hned několika způsoby.

Program festivalu

Program na Malé Scéně Domu Chopin

  • 31. srpna
    16:00 Kino Effenberger
  • 1. září
    16:00 Požární sport II
    17:00 Ježek & Klapper
    19:00 Der Hermann, Das Lipnik
  • 2. září
    15:30 Rodiny jedoucí nocí
    16:30 Projekt 7x2 - Blbá Nálada
    18:00 Televise bude!: Dva fragmenty z počátku vysílání 20:00 Básník si pamatuje
  • 3. září
    14:00 Láska - Forum Marienbad
    16:30 Operní slavnost
    18:00 Návrat dinosaurů
    20:00 Vyhnání z ráje

Představení v Kině Slavia

  • 1. září
    17:00 Obr Dobr
    19:30 Casablanca
  • 2. září
    17:00 Obr Dobr

Výběr z Městského divadla

  • 1. září
    17:00 Hitchcock / Truffaut
    20:00 Ptáci
  • 3. září
    20:00 Prázdniny v Římě

Jakými?
Zaprvé v unikátních lázeňských kulisách představíme to nejsilnější a nejkrásnější z filmové klasiky. Kvůli tomu uvádíme nově restaurované verze legendárních filmů Snídaně u Tiffanyho, Prázdniny v Římě a Casablanca. Zadruhé se věnujeme opomíjené perle české kinematografie, a to experimentálnímu filmu.

Experimentální film? To je pro festival poměrně neobvyklý druh filmové tvorby...
Je pravda, že zatímco v českých galeriích si už diváci na abstraktní umění zvykli, v kinech tomu tak zatím není. Přitom experimentální film zapustil v tehdejším Československu kořeny už ve 30. letech 20. století. Je spojen s takovými jmény, jako je například Alexander Hackenschmied nebo Otakar Vávra. Aktuální tvorba pak zažila důležitý předěl před zhruba dvěma roky, kdy Státní fond kinematografie poprvé prosadil samostatnou výzvu na výrobu experimentálního díla. A tento impulz přinesl nové filmy.
Festival Marienbad je prvním českým festivalem, který má ambici tento vývoj podrobněji reflektovat. Většina uvedených filmů v této sekci je ze současné produkce. Součástí přehlídky budou filmy Věry Chytilové a Jana Němce. Čerstvá díla představí průkopníci nového filmu Martin Ježek, František Týmal, Vojtěch Mašek, Tomáš Klein nebo Monika Midriaková.

Jste profesí architektka. Proč jste se rozhodla pustit do organizace filmového festivalu?
Pocházím původně z Mariánských Lázní a s velkým potěšením jsem sledovala renesanci občanských iniciativ ve městě. Nově vzniklý občanský spolek Švihák zamíchal s výsledky voleb a zvolené zastupitelstvo dál tyto iniciativy podporuje. Založili jsme s několika přáteli neziskovou společnost a věříme, že prvním ročníkem obnovíme starou tradici. Název festivalu odkazuje k době, kdy měly lázně největší glanc. Navíc tak významné jubileum přímo vyzývalo k uvedení filmové klasiky, která osloví širší veřejnost a vzbudí sentiment v původních prostorech, kde před lety festival začal. A dalším faktorem bylo přilákat i lázeňské hosty, kteří experimentální scénu zřejmě příliš nevyhledávají. Uvedeme proto filmy s Audrey Hepburn, filmy Alfreda Hitchcocka a nestárnoucí klasiku Casablanca od Michaela Curtize.

V prostoru Arniky lidé zaznamenali v souvislosti s festivalem změny. Plánujete promítat i tady, pod širým nebem?
Rozhodli jsme se vybudovat nové místo, které by mohlo iniciovat kulturní život ve městě. Pro náš záměr jsme vybrali dříve nepřístupný prostor uprostřed města, který má obrovský potenciál, Arniku. V tomto místě se v 80. letech začala stavět obrovská budova, ze které nakonec zbyly jen základy. Kolegové architekti z MAK připravili drobnou intervenci, která Arniku přeměnila v typicky lázeňské místo. S dobrovolníky jsme postavili mostek, kterým se nyní návštěvníci dostanou na novou promenádu na břehu nádrže s fontánou. V noci je osvětlena a do vody ční malé pobytové molo. Uspořádali jsme zde několik projekcí, ale během festivalu budeme promítat jen v sálech. Nový prostor bude dál sloužit k odpočinku a setkávání během festivalu.

Festival trvá téměř celý týden. Na co dalšího kromě filmů se mohou diváci těšit?
V kolonádě Ferdinandova pramene připravila Markéta Monsportová ze spolku Švihák úžasný letní bar, který bude celý týden otevřený. Každý večer zde lidé budou moci okusit i hudební bonbonek. Přijedou WWW, Android Asteroid, Kieslowski and Kittchen a další. Na dvoře Domu Chopin je instalováno výtvarné sympozium se skulpturami, jehož kurátorkou je Milena Dopitová. Pro filmové nadšence organizujeme několik besed včetně Snídaně s Kamilem Filou. Recykliteratura uvede speciální divadelní představení. Naší ambicí je dostat Mariánské Lázně zpět na festivalovou mapu a obnovit ve městě tradici významné filmové přehlídky. Zároveň ale doufáme, že akce posílí zájem obyvatel o vlastní město a pomůže oživit spolkový život.