Muzeum získalo cenný exponát, připomínku slávy lázeňské bobové dráhy

17:22aktualizováno  17:22
Novým přírůstkem do sbírek muzea v Mariánských lázních je medaile, kterou získal vítěz bobových závodů v roce 1908. Muzeum jí objevilo v Rakousku. Umělá bobová dráha v lázeňském městě byla první svého druhu v českých zemích.

Nový exponát mariánskolázeňského muzea - medaile z bobových závodů v roce 1908. | foto: Městské muzeum Mariánské Lázně

Za výborných sněhových podmínek se na ní jely v neděli 16. února 1908 závody. Dopoledne sněžilo a odpoledne úderem 14 hodiny vyrazili sportovci rozdělení do pěti kategorií na čtyři tratě.

„Medaile podle nápisu patřila některému z vítězů v mužské kategorii. Zda to bylo v závodě jednotlivců, nebo čtyřbobů, se už asi nedozvíme,“ řekl Jaromír Bartoš, ředitel mariánskolázeňského muzea.

Medaili objevili pracovníci muzea v nabídce antikvariátu v rakouském Grazu. Jak se tam z Mariánských Lázní dostala, už zůstane nejspíše tajemstvím.

„V našich sbírkách bude dokumentovat odvahu všech, kteří tvořili historii bobového sportu u nás i v celé České republice,“ zdůraznil ředitel muzea.

V muzeu se historikům podařilo zjistit jména některých vítězů. Na trati dlouhé 1 800 metrů, která vedla od hotelu Krakonoš až k tržnici v Dusíkově ulici, zvítězila v kategorii smíšených družstev čtyřbobů místní posádka ve složení slečna Otti Peter, slečna Helene Schneider, Josef Wodniansky a pilot Max Blau v čase 5:05 minut.

Kategorii mužských čtyřbobů, která se jela na trati dlouhé 3 600 metrů zvítězila posádka: Willi Zörkendörfer, Georg Zischka sen., Fritz Metzner a pilot Josefem Zischka jun. v čase 6:31 minuty.

Kategorii dvojic vyhráli Emil Stern a August Lewit. Mezi ženami byla nejlepší Maria Zickler.

Mariánskolázeňská bobová dráha patřila mezi první v Čechách a jízda na bobech patřila v zimě k mariánskolázeňským atrakcím. Dráha měla pět zatáček a končila až u tržnice v Dusíkově ulici.

Konala se zde pravidelně řada závodů a objevovali se na nich i sportovci ze sousedního Německa nebo ze Švýcarska.

Mariánskolázeňští bobisté dokonce reprezentovali Československo na zimní olympiádě v Garmisch-Partenkirchenu. Medaili ale nepřivezli.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Start Evropského poháru v triatlonu v Karlových Varech
Světový pohár v triatlonu zlákal do Karlových Varů i mistra Evropy

Dva týdny před začátkem ITU Světového poháru v triatlonu v Karlových Varech je jasné, že triatlonová špička si do svých kalendářů termín jednoho z...  celý článek

Sokolovský trenér Pavel Horváth
Sokolov remizoval v Opavě. Zlatý bod, ví trenér Horváth

Druhý bod v sezoně vybojovali fotbalisté Baníku Sokolov ve 4. kole Fortuna národní ligy na horké půdě Opavy. „Domácí ukázali, že jsou hodně silní. Pro nás jde...  celý článek

Na snímku vlevo z haly míčových sportů je hlavní trenér karlovarských...
Hala, posilovna, atletický ovál. Příprava Karlovarska začíná

Bez svých reprezentantů se na startu letní přípravy musí obejít kouč volejbalového Karlovarska. „Jinak jsme ale kompletní,“ hlásil Jiří Novák na pátečním...  celý článek

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Fyzioterapeut / rehab. pracovník - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč - velice zajímavé

Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč