Nový exponát mariánskolázeňského muzea - medaile z bobových závodů v roce 1908.

Nový exponát mariánskolázeňského muzea - medaile z bobových závodů v roce 1908. | foto: Městské muzeum Mariánské Lázně

Muzeum získalo cenný exponát, připomínku slávy lázeňské bobové dráhy

• 0
Novým přírůstkem do sbírek muzea v Mariánských lázních je medaile, kterou získal vítěz bobových závodů v roce 1908. Muzeum jí objevilo v Rakousku. Umělá bobová dráha v lázeňském městě byla první svého druhu v českých zemích.

Za výborných sněhových podmínek se na ní jely v neděli 16. února 1908 závody. Dopoledne sněžilo a odpoledne úderem 14 hodiny vyrazili sportovci rozdělení do pěti kategorií na čtyři tratě.

„Medaile podle nápisu patřila některému z vítězů v mužské kategorii. Zda to bylo v závodě jednotlivců, nebo čtyřbobů, se už asi nedozvíme,“ řekl Jaromír Bartoš, ředitel mariánskolázeňského muzea.

Medaili objevili pracovníci muzea v nabídce antikvariátu v rakouském Grazu. Jak se tam z Mariánských Lázní dostala, už zůstane nejspíše tajemstvím.

„V našich sbírkách bude dokumentovat odvahu všech, kteří tvořili historii bobového sportu u nás i v celé České republice,“ zdůraznil ředitel muzea.

V muzeu se historikům podařilo zjistit jména některých vítězů. Na trati dlouhé 1 800 metrů, která vedla od hotelu Krakonoš až k tržnici v Dusíkově ulici, zvítězila v kategorii smíšených družstev čtyřbobů místní posádka ve složení slečna Otti Peter, slečna Helene Schneider, Josef Wodniansky a pilot Max Blau v čase 5:05 minut.

Kategorii mužských čtyřbobů, která se jela na trati dlouhé 3 600 metrů zvítězila posádka: Willi Zörkendörfer, Georg Zischka sen., Fritz Metzner a pilot Josefem Zischka jun. v čase 6:31 minuty.

Kategorii dvojic vyhráli Emil Stern a August Lewit. Mezi ženami byla nejlepší Maria Zickler.

Mariánskolázeňská bobová dráha patřila mezi první v Čechách a jízda na bobech patřila v zimě k mariánskolázeňským atrakcím. Dráha měla pět zatáček a končila až u tržnice v Dusíkově ulici.

Konala se zde pravidelně řada závodů a objevovali se na nich i sportovci ze sousedního Německa nebo ze Švýcarska.

Mariánskolázeňští bobisté dokonce reprezentovali Československo na zimní olympiádě v Garmisch-Partenkirchenu. Medaili ale nepřivezli.