Zvedne firma znovu výrobu? Zaměstnanci společnosti Vishay nyní žijí v nejistotě. Bojí se, že zaměstnání ztratí úplně a skončí na úřadu práce. (Ilustrační snímek)

Zvedne firma znovu výrobu? Zaměstnanci společnosti Vishay nyní žijí v nejistotě. Bojí se, že zaměstnání ztratí úplně a skončí na úřadu práce. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Méně peněz, více volna. Firma Vishay má problémy a zavádí kratší týden

  • 2
Firma Vishay Electronic ze Sokolovska se dostala do potíží. 250 zaměstnanců společnosti tak chodí od tohoto týdne kvůli nedostatkům zakázek do práce jen čtyři dny v týdny. Za neodpracovaný den dostanou 70 procent platu. Opatření zřejmě potrvá několik měsíců.

Jedna z největších firem na Sokolovsku ale stále doufá, že se výrobu brzy podaří opět navýšit. Zaměstnance propouštět nechce.

"Jak dlouho toto opatření potrvá, sami nevíme. Odhaduji několik měsíců," řekl Jiří Velkoborský, jednatel firmy, která má německé majitele a v Dolním Rychnově vyrábí elektronické součástky. Propouštět zaměstnance nemíní, ty kvalitní chce udržet, než se podaří výrobu navýšit.

Velkoborský předpokládá, že časem se situace na trhu s odpory a kondenzátory zlepší a zakázek se objeví zase více. "V minulosti to tak vždycky bylo. Není důvod si teď myslet něco jiného," dodal jednatel. "Pořád lepší, než kdyby nás vyházeli," komentoval zkrácený týden jeden ze zaměstnanců, který si nepřál být jmenován.

Sametex skončil v úpadku

Vedoucí oddělení poradenství na Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš firmu za její krok chválí. "I přes potíže udrží pracovní místa, neztratí zkušenou kvalifikovanou sílu. Až se situace zlepší, náběh do normálního provozu bude pro ni jednodušší," řekl Januš.

Za pozitivní považuje také to, že stát nemá starosti s evidováním nových nezaměstnaných a výplatou podpory. "Je to levné a jedno z nejlepších možných řešení," dodal Januš. Práci na Sokolovsku nyní hledá 12,8 procenta ekonomicky aktivních lidí (celkem 6 280).

Před dvěma týdny skončila v úpadku jiná větší firma - Sametex v Kraslicích. Ve velké nejistotě žije stovka zaměstnanců krachující textilky. Do insolvenčního řízení ji poslala její mateřská italská společnost Redaelli Velutti. Kvůli dluhům, které dosáhly sumy 266 milionů korun. Krajský soud už jmenoval insolvenčního správce.

"Výroba zatím běží dál a doufáme, že to vydrží. Lidé se ale obávají budoucnosti," řekl Petr Exner, konzultant jednatele Sametexu.

Možností najít práci je na Kraslicku málo

Pokud Sametex výrobu ukončí a lidi propustí, jen velmi těžko se jim podaří v příhraničí najít nová místa. "Na situaci na trhu práce by se to projevilo velmi negativně. Ztráta každého místa je na Kraslicku citelná," řekl Januš.

Podle Radka Pašavy pověřeného řízením Regionální hospodářské komory Poohří se většina firem zasažených krizí už nadechuje. "Pořád ale vidíme, že krize působí některým společnostem škody. Nedostatek zakázek nebo i obchodních kontaktů, omezování výroby, propouštění. Situace už je ale lepší než před rokem a půl."

Komora spolu s Karlovarským krajem chystá na duben pro zdejší podnikatele mezinárodní seminář. Přijdou zástupci z velvyslanectví zemí, které projevily zájem o obchodní kontakty a investice. "Například z Číny, Kazachstánu, Arménie, pobaltských republik. Našim firmám by to mohlo pomoci dostat se z ne zrovna dobré situace," poznamenal Pašava.