Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Řidiči dávají na speciální mapě tipy policistům, kde mají měřit radarem

  • 5
Lidé mohou na speciální mapě Karlovarského kraje dát policii najevo, kde by se podle nich měla měřit rychlost. Podle prvních ohlasů by se mělo nejvíce trestat v centrech měst. Hlasovat je možné do konce února.

Už více než dvě stě tipů se objevilo na speciální virtuální mapě, kam mohou lidé zanášet své poznatky pro dopravní policisty. Obyvatele kraje překvapivě nezajímá překračování rychlosti na hlavních tazích. Nejvíce požadavků na měření radarem je z ulic, kde bydlí.

Jak navrhnout měření rychlosti

  • Veřejnost může hlasovat prostřednictvím aplikace na webové stránce www.bezpecnecesty.cz.
  • Aplikace dává možnost nebezpečná místa vyznačit na mapě, kterou dopravní policie sleduje a vyhodnocuje.
  • Každý má možnost volby až dvou míst, která označí modrou ikonkou radaru, a vedle toho ještě může dát každému již označenému místu plus či minus podle toho, zda s jeho označením souhlasí, nebo ne.

Nápad na první ročník této akce se zamlouvá jak lidem, tak hlavně samotným policistům, kteří tak dostávají zpětnou vazbu. „Tuto iniciativu vítáme, protože od občanů určitě získáme řadu podnětných nápadů na zajímavá místa,“ uvedl vedoucí krajské dopravní policie Pavel Žíha.

Třináct míst, kde by lidé rádi viděli policisty s radarem, jsou sokolovské ulice. „Nejsem příznivcem měření v místech, kde končí obec, ale s měřením ve městě souhlasím. Sami tento problém vnímáme a letos chceme nainstalovat dva úsekové radary. Jeden bude hlídat ulici Závodu míru a druhý úsek u bývalé 4. základní školy,“ upozornil motoristy starosta Sokolova Jan Picka.

O úsekovém radaru přemýšlí i v Ostrově, ten by měl za úkol hlídat úsek v Horním Žďáru. „Za týden tam projede 40 tisíc vozidel. V tomto místě je povolená padesátka. Proto jsme minulý rok provedli zkušební měření, kdy byl radar nastaven pro jistotu na rychlost 60 kilometrů v hodině. A výsledek? Osmdesát procent řidičů jelo rychleji,“ postěžoval si starosta Pavel Čekan.

Proto souhlasí s novinkou, kterou lidem policisté nabídli. „Sami chceme znásobit počty měření rychlosti našimi strážníky, a to nejen v Horním Žďáru, ale například i v Lidické ulici,“ dodal starosta.

Návrhy policisty někdy překvapí

Požadavky na měření radarem nejsou ale jen na velmi frekventovaných cestách. Jeden z tipů například vybízí policisty k měření mezi Přebuzí a Bublavou či Štítary a Újezdem u Krásné. Našli se ale i vtipálci, kteří strážce zákona posílají měřit rychlost do lesa u Merklína nebo do Vodní nádrže Žlutice.

„Návrhy zatím nevyhodnocujeme. Ještě pár dní mají možnost navrhnout další místa, kde je podle nich potřeba měřit rychlost. Poté určitě mezi podněty občanů najdeme řadu míst, kde budeme rychlost měřit,“ sdělil Žíha.

Na všechny tipy se nedostane

Možnost označit nebezpečná místa mají zájemci do konce února. Jejich tipy pak využije dopravní policie během mezinárodní bezpečnostní akce Speed Marathon, která je plánovaná na 19. dubna.

„Je však potřeba si uvědomit, že nemůžeme měřit rychlost na všech místech, kde si občané přejí. Na některých místech není bezpečné měřit rychlost, a to jak pro policistu, tak pro zastavované řidiče nebo kvůli technickým podmínkám, které pro používání měřičů rychlosti stanoví výrobce,“ dodal vedoucí krajské dopravní policie.