Cena vody od Chevaku zůstane příští rok stejná. (Ilustrační snímek)

Cena vody od Chevaku zůstane příští rok stejná. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Města na Chebsku bojují za to, aby cena vody v regionu dál nerostla

  • 3
Nespravedlivé rozdílení výnosů vodohospodářské společnosti Chevak zřejmě skončí už příští rok. Města, která jsou akcionáři Chevaku, by mohla získat asi desetinásobek peněz. Při udržení stejné ceny za dodávky vody.

Zastavit zdražování poplatků za vodu a získat více peněz chtějí města na Chebsku, která společně drží nadpoloviční většinu akcií.

Svou pozici ve vodárenské společnosti Chevak chce posílit druhý největší akcionář, město Cheb. Zastupitelé už dali zelenou, aby se dalším členem představenstva Chevaku stal jeden z nich, Jiří Strádal.

"Podařilo se nám už v představenstvu dojednat, že úhrnná cena vodného a stočného pro rok 2013 by se neměla měnit," řekl chebský starosta Pavel Vanoušek. "Původně vedení Chevaku předpokládalo nárůst ceny vody. Dohodli jsme se, že se ceny stočného sice zvýší o padesát haléřů za kubický metr, o stejnou částku by se měla příští rok snížit cena vodného," uvedl starosta Vanoušek.

Obcím chyběla většina, německé akcie vynášejí víc

Na poslední valné hromadě se zástupci měst Chebu, Mariánských Lázní, Aše a Františkových Lázní dohodli, že se budou snažit změnit současný způsob rozdělování výnosů z akcií.

"Chceme, aby všichni akcionáři dostávali za každou akcii stejně. Přesvědčili jsme ostatní akcionáře i členy představenstva, že ve společnosti lze zavést celou řadu úspor," připomněl starosta Vanoušek.

Akcie Chevaku jsou v současné době dvojí. Takzvané prioritní, s několikanásobně vyšším výnosem, drží podle stanov výhradně NGW Duisburg. Němečtí společníci vlastní přitom necelých 30 procent akcií. Druhý největší podíl, přes 16 procent, má město Cheb. Následují Mariánské Lázně s 15,5 procenty, Aš s více než deseti a Františkovy Lázně s osmi procenty.

Podle ašského starosty Dalibora Blažka v Chevaku došlo k tomu, že sedmdesátiprocentní vlastník, což jsou obce, neměly v představenstvu většinu. "A to pro nás bylo nepřijatelné. Pokud musíme vyplácet prioritní dividendu německým akcionářům, měli bychom hledat rezervy uvnitř společnosti. Například v mzdových a provozních nákladech," řekl nedávno Dalibor Blažek.

Podle něj by ředitelka a ekonomický náměstek měli do představenstva chodit jako zaměstnanci a skládat účty. "Došlo to ale tak daleko, že ekonomický náměstek byl předsedou představenstva, a tedy nadřízeným ředitelky. Nechceme Chevak destabilizovat, ale nechceme ani dopustit další výrazné zdražování vody v příštích letech," zdůraznil Blažek.

Zda se to městům podaří prosadit proti německým spoluvlastníkům, bude jasné po mimořádné valné hromadě v říjnu.