Zástupci měst se netají tím, že by pro společný nákup elektřiny chtěli získat i další obce.

Zástupci měst se netají tím, že by pro společný nákup elektřiny chtěli získat i další obce. | foto: MF DNES

Města v kraji chtějí společně nakupovat elektřinu. Slibují si úsporu

  • 2
Šest největších měst v Karlovarském kraji bude společně nakupovat na komoditní burze elektrickou energii. Už příští rok mohou díky tomuto kroku ušetřit miliony korun ve svých rozpočtech. Ušetřené peníze chtějí následně použít na investice, například na opravy komunikací.

Na společném nákupu se dohodli představitelé Chebu, Karlových Varů, Sokolova, Chodova, Kraslic a Lokte. Sedmým členem spolku je severočeská Kadaň.

"Naším cílem je nákup silové elektřiny na příští rok," komentuje plány sdružení zástupce chebské radnice místostarosta Tomáš Linda.

Podle něho by bylo dobré, kdyby se do spolku přidaly i další obce.

"Budeme se snažit oslovit ostatní města v regionu, s nimiž bychom chtěli získat co nejlevnější elektrickou energii na roky 2014 a 2015," naznačuje další postup místostarosta.

V Chebu by levnější elektřinu mělo mít nejen město, ale i všechny městské společnosti a příspěvkové organizace. Podobně by to mělo fungovat i v ostatních městech sdružení.

"Doufáme, že cena elektřiny bude zajímavější a že přinese větší úspory. Ceny jsou v současné době na burze velmi výhodné, proto bychom chtěli nakoupit elektřinu v nejbližším možném termínu," říká Linda.

Na burze ušetřili pětinu nákladů

Cheb utratí za elektrickou energii ročně asi 7,5 milionu korun. Už na letošní rok se městu podařilo díky nákupu na burze výrazně ušetřit. "Dostali jsme se asi 20 procent pod cenu běžného nákupu," pochlubil se Linda.

Zkušenosti s nákupem levnější energie mají i v Sokolově. "Už předloni jsme začali připravovat výběrové řízení na koupi elektrické energie. V té době byl pokles cen výrazný," říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec. "Úspory jsou v řádu statisíců, možná i milionů. Zatím to nemáme přesně spočítané," přiznává.

Původně chtělo sdružení měst na příští rok společně vypsat výběrové řízení. "Kvůli změně zákona o veřejných zakázkách bychom to ale asi nestihli. Proto jsme se dohodli, že elektřinu nakoupíme na komoditní burze," vysvětluje Jakobec. Podle něho jsou ceny aktuálně velmi nízko.

Případnou úsporu uvítají i v Karlových Varech. "Elektrická energie nás stojí ročně asi 28 milionů korun. Očekáváme, že při společném nákupu ušetříme několik milionů korun," říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Pokud se v příštích letech do sdružení podaří získat i další města, mohla by být podle Kopála úspora ještě výraznější. "Podobně bychom chtěli ušetřit i u plynu, za který v současné době platíme asi 14 milionů korun ročně," doplňuje Kopál.