Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Strážníci do kraslických ulic zatím nevyrazí, pro radnici jsou drazí

  • 0
Zhruba rok a půl se připravovaly sedmitisícové Kraslice na to, že zřídí městskou policii. A dalších dvanáct měsíců na ni ještě čekat budou. Minimálně. Noví zastupitelé totiž o rok odložili platnost vyhlášky, podle níž měli strážníci v letošním roce začít dohlížet na pořádek v ulicích.

„Podle toho, jak jsem informovaný Policií ČR, situace v tuto chvíli není taková, abychom museli ke zřízení městské policie přistoupit,“ uvedl starosta Roman Kotilínek (Úsvit přímé demokracie).

Radnice přitom nakoupila do města devět kamer, z toho jednu mobilní. Prozatím jsou napojené na pult státních policistů. Podle starosty dalo odložení vyhlášky zastupitelům čas, aby vyhodnotili fungování kamerového systému, a pak prý uvidí. Někteří z nich přitom nezastírají, že jim jde hlavně o úspory v městském rozpočtu.

„Myslíme si, že je to neekonomické. Pokud si vezmeme pět strážníků, město by stáli asi 3,3 miliony korun,“ vadí zastupitelce Jiřině Junkové ze sdružení SOS Kraslice. To dokonce přišlo s nápadem, že by měli zastupitelé vyhlášku zcela zrušit. „Dalo se čekat, že to takto dopadne. Rozhodně chceme ještě vyjednávat a předložit další návrh, jak tuto věc vyřešit,“ uvedla.

Odložení platnosti vyhlášky příliš nepotěšilo bývalého místostarostu Kraslic Otakara Miku (Otevřená radnice), který je stále členem zastupitelstva. Domnívá se, že rozhodnutí jeho kolegů není šťastné.

„Žádná kamera nemůže nahradit živého strážníka,“ upozornil. Městský policista přitom podle něj není dráb, který by jen vymáhal pokuty za špatné parkování, ale hraje důležitou roli v otázkách bezpečnosti, pomoci lidem, prevenci kriminality či drog.

„V řadě měst České republiky strážníci dokazují, že to opravdu funguje. Já to rozhodnutí nevidím jako správné, ale respektoval jsem, že je zde jakýsi kompromisní protinávrh a situace v Kraslicích nám umožňuje, abychom se lépe připravili a řekli si až za rok. Není to ale ve prospěch bezpečnosti,“ řekl. Jednou z čerstvých zkušeností podle něj může být nedávný zásah v ulici 5. května, kdy si museli policisté zavolat na pomoc posily ze Sokolova.

Podle starosty zvažuje vedení radnice několik variant, jak s kamerovým systémem v budoucnu naložit. Jednou z nich je například i ta, že by se dohled nad ním přesunul ze služebny státních policistů na radnici.

„Zatím tuto myšlenku ale příliš nerozvíjíme. Pracujeme však s tím, že si necháme vyškolit nějaké pracovníky, kteří budou nad kamerami držet dozor. Pokud uvidí, že někde dochází k trestné činnosti, poškozování majetku nebo například vandalismu, zalarmovali by na lince 158 státní policii, která zasáhne,“ popsal.

Kvůli sérii vloupání ve městě přitom v polovině loňského roku sepisovali lidé petici. Jejím prostřednictvím požadovali jak zřízení městské policie, tak více kamer ve městě. Šlo jim přitom o celou oblast Kraslicka, přičemž upozorňovali, že dvoučlenná hlídka státních policistů je pro udržení pořádku poněkud málo. Podpisů přistálo pod peticí pět stovek.