Pohled na statek ze střech kostela sv. Anny v Paliči.

Pohled na statek ze střech kostela sv. Anny v Paliči. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Milosrdné sestry se vrací na Chebsko, získaly statek v Paliči

  • 1
Řád Milosrdných sester bude opět působit na Chebsku. Statek, který získal v Paliči, by sestry chtěly opravit a využít. Třeba pro potřeby hendikepovaných lidí.

Rozsáhlý majetek získala v rámci restitucí v obci Palič na Chebsku Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže. Církevní řád je bývalým vlastníkem chebského kláštera, odkud se v minulosti rozšířila žloutenka a který současný majitel v těchto dnech bourá.

Součástí majetku je i zemědělská usedlost, se kterou má církevní řád velké plány. Už nyní je však jasné, že jednoduché to nebude. Zchátralou nemovitost bude nutné nejprve opravit.

Statek je v žalostném stavu

„Musím zdůraznit, že není v plánu statek prodat,“ uvádí Radek Sup, který má obnovu majetku v Paliči na starosti.

„Uvažujeme o obnově celého dvora a zároveň pro něj hledáme využití. Usedlost i pozemky jsou v současné době v nájmu a s nájemcem se musíme na další spolupráci domluvit. Nechceme nikoho vyhánět, je ale třeba, aby se lidé k tomu majetku začali jinak chovat,“ naráží Radek Sup na skutečnost, že statek a okolní budovy jsou vinou zanedbaných oprav a údržby ve velmi špatném stavu.

Ve správní budově, kterou kdysi majitelé vystavěli jako zámeček a jež dnes zčásti slouží jako kanceláře a byty, je vytrhaná elektroinstalace, poničená je střecha a fasáda, v žalostném stavu jsou sklepy.

„Skupina, kterou zastupuji, zde nehospodařila právě nejlíp,“ přiznává nájemce Václav Kroupa.

„Dělali jsme jen tu nejnutnější údržbu. Veškeré peníze jsme věnovali na nákup půdy, abychom tu mohli rozjet ekologickou výrobu. Po setkání se sestrou Miroslavou jsme slíbili, že statek vyklidíme a vyčistíme. A to se podařilo, zbývá jen zamést nádvoří,“ uvádí Kroupa, který si prý dokáže představit, jak by statek mohl fungovat dál.

„Nápad máme. Uvidíme, jak se vyvinou jednání s kongregací,“ doplňuje.

Kdysi dvůr jen kvetl

Kdysi byl paličský dvůr kvetoucí statek, který dával obživu místním lidem a zásoboval potravinami klášter a školy, které v Chebu sestry vedly.

„Bývala tu kovárna, seníky, několik hospodářských budov a správní budova s kuchyní, kde se vařilo pro ty, kteří zde pracovali. V sousedství kostela sv. Anny stával sad,“ vypočítává Radek Sup.

Dnes je situace jiná. „Možná by stálo za to, aby lidé viděli, jaký majetek a v jakém stavu se dnes církvi vrací,“ stýská si Radek Sup a doplňuje, že jakmile se podaří na statku uklidit, přijdou ke slovu odborníci. Ti posoudí stav budov a rozhodnou, jak rozsáhlé úpravy jednotlivé objekty potřebují.

Sestry jsou otevřené všem návrhům

„Přesnou představu, jak majetek využít, zatím nemáme. V okolí je krásná příroda, uvažujeme proto o agroturistice, mohl by zde stát třeba penzion. Nebo by zde bylo možné vystavět centrum pro hendikepované lidi, případně školu v přírodě,“ pokračuje Sup.

„Možná budou mít mladí lidé chuť se tady usadit a začít právě zde budovat vztah k přírodě a ke krajině. Možná se objeví podnikatel se zajímavým plánem. Jsme otevření všem návrhům a od milosrdných sester jsme dostali pokyn, abychom každý návrh a nápad evidovali,“ říká.

Na budoucím využití se chce řád nejprve dohodnout s okolními obcemi.

„Musíme dát prostor i lidem, kteří tu žijí. Třeba by jim vadil nárůst dopravy. Vše s nimi chceme nejprve prodiskutovat. Rádi bychom také přispěli k rozvoji této části pohraničí, například co se týče vodovodu a kanalizace. Jsme rádi, že na to nejsme sami. Že jsou tu lidé, kterým na zdejším kraji záleží. Například členové spolku Život na Dyleň, kteří se pustili do oprav kostela sv. Anny,“ dodal Radek Sup.