Sládek Miroslav Broz se sklenicí dvanáctistupňového piva Kynšperský zajíc.

Sládek Miroslav Broz se sklenicí dvanáctistupňového piva Kynšperský zajíc. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Fajnšmekři mohou ochutnat místní pivní rarity. Třeba špekovou třináctku

  • 0
Nevrážejí miliony do reklam, své pivo nabízejí jen na pár místech. A přesto minipivovary v kraji vytočí stovky hektolitrů piva ročně. Podle svých slov totiž nabízejí chuťově zajímavá piva, která vyhledávají nejen fajnšmekři.

Mezi nejznámější pivovary v regionu patří ten na zámku v Chyších, který funguje od roku 2006. Pivo Prokop tu točí ve vlastní restauraci v zámeckém areálu. Mají tři základní druhy, a to světlou jedenáctku a polotmavou a tmavou dvanáctku.

"Kromě nich vaříme při slavnostních příležitostech také různé speciály," říká chyšský sládek Robert Maňák. Místní piva se mohou chlubit i několika oceněními. Třeba světlá jedenáctka letos vybojovala bronzovou pivní pečeť v konkurenci minipivovarů z celé republiky.

Ve stejném roce jako v Chyších začali pivo vařit také v loketském rodinném pivovaru Svatý Florian, který byl zbudován v hotelu Císař Ferdinand v prostorách bývalé sladovny.

Minipivovary v kraji

Velkorybnický Hastrman - Nabízí celou řadu piv - světlá i tmavá, od jedenáctistupňových piv až po třináctistupňová a také medová i nepasterizovaná piva.

Kynšperský pivovar - V nabídce jsou čtyři druhy piva, do budoucna předpokládají i výrobu speciálů.

Permon Sokolov - V nabídce mají tradiční piva i kombinovaná s ovocem. Zajímavostí je pivo s výtažky z konopí.

Minipivovar Chyše - Pivo Prokop nabízí v prostorách chyšského zámku, mají světlé, polotmavé a tmavé pivo. Někdy také speciály.

Velichovský Forman - Forman se vyrábí pro potřeby velichovské restaurace U Mexického zálivu, nabízejí světlá i tmavá piva.

Svatý Florian Loket - V nabídce jsou čtyři druhy piva, připravují také speciály, jako je špekové, pšeničné nebo kvasnicové.

Karlovarský Karel IV. - V Becherplatzu v Karlových Varech se nachází pivovar i restaurace, kde točí tradiční pivo plzeňského typu i bylinné speciály.

"Za ty roky o něj zájem určitě stoupl. V současnosti vaříme čtyři druhy piva, nejoblíbenější je světlá jedenáctka. Pořád se ale snažíme mít k dispozici i nějaké speciály," přibližuje Lukáš Lojín z loketského pivovaru.

Mezi ty patří třeba špeková tmavá třináctka, která má uzenou a lehce kouřovou chuť. "Piva ale nabízíme jen v naší restauraci, jinde se ochutnat nedají," doplňuje Lojín.

Opačný způsob volí provozovatelé Kynšperského pivovaru. Piva Zajíc nabízejí hned na několika místech v kraji.

"Snažíme se, abychom dostali naše piva i dál než jen na dvorek před pivovarem. Máme například dvě provozovny v Karlových Varech, další v Aši i jiných městech. A kromě prodejny v Kynšperku jsme nově připojili také prodejnu v Chebu," vypočítává ředitel pivovaru Radek Vomočil.

I kynšperská piva jsou úspěšná. "Nejoblíbenějším pivem, které vaříme, je určitě světlý ležák dvanáctka. To je pivo, které vyhrálo i značku Regionální potravina roku 2013," prozrazuje Vomočil.

Piva z minipivovarů jsou zajímavá i pro sběratele

Kromě pivovarů v Chyši, Lokti a Kynšperku fungují v Karlovarském kraji ještě další čtyři. Ve Velichově vaří Formana, ve Velkém Rybníce Hastrmana, v Karlových Varech Karla IV. a v Sokolově pivo Permon.

Zvláštním případem je pak tradiční chebská Hradní jedenáctka. Ta se sice po letech znovu objevuje v místních restauracích, nyní se ale vaří v německém Waldsassenu nedaleko hranic.

Minipivovary v kraji jsou lákadlem také pro pivní turisty a nadšence, kteří sbírají nejrůznější suvenýry, jako jsou etikety, podtácky nebo samolepky. Na většině míst jsou na takové návštěvníky připraveni.

"Pro sběratele tu máme třeba trička nebo skleněné půllitry. Zájem o ně mají. To hlavní to ale samozřejmě není," popisuje Lukáš Lojín z loketského pivovaru. Sklenice sběratelé seženou i v Kynšperském pivovaru a v Domácím pivovárku Velký Rybník. Někde suvenýry zasílají i na dobírku.