Lékař Ahmad Zohoor (27.srpna 2015).

Lékař Ahmad Zohoor (27.srpna 2015). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lékař žije v Česku jedenáct let, úřad ho chce vrátit do Palestiny

  • 421
Ahmad Zohoor přišel do České republiky před jedenácti lety studovat medicínu. Dnes pracuje na kardiologickém oddělení karlovarské nemocnice a dodělává si doktorát. Ministerstvo vnitra mu však neprodloužilo povolení k pobytu a vybízí ho k návratu do vlasti.

Důvodem má být porušení podmínek stipendia, které Zohoorovi umožnilo přijet do Česka a studovat na univerzitě v Plzni. Podle českého státu měl dotyčný po skončení studia odjet zpátky do Palestiny. Zohoor přitom tvrdí, že o podmínce nevěděl, a ani v rozhodnutí o udělení stipendia není o takové výhradě zmínka.

Zohoorův spolužák, také stipendista z Palestiny, který pracuje v jedné nemocnici v Ústeckém kraji, řekl MF DNES, že po něm nikdo podepsat prohlášení o návratu nechtěl. „Platila jen podmínka, že se nesmíme oženit v průběhu studia,“ uvedl kolega.

Kardiolog se tedy odvolal k ministerské komisi, ale nepochodil. „Pokud je podmínkou k získání stipendia závazek cizince k návratu do své domovské země po skončení studia, což stvrdil podpisem na čestném prohlášení, tak odvolatel postupoval v rozporu s podmínkami udělení stipendia,“ odepsala mu Jaroslava Pohořelá z Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců.

„Učíme se v češtině a teď se mám najednou vrátit? Musel bych dělat zkoušky v angličtině a jako neatestovaný lékař bych v Palestině nedostal práci. Nikomu jsem neublížil a cítím se tu doma, mám v Česku vazby,“ popisuje svou situaci Zohoor.

Ministr zdravotnictví nabízí pomoc

Podporu mu vyjádřil primář karlovarské kardiologie i jeho kolegové. Opatření navíc přichází v době, kdy cizinci doplňují stavy lékařů v Česku, zatímco čeští absolventi medicíny odcházejí často do Německa.

„Nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. Pokud se na nás ten kolega nebo jeho nemocnice obrátí, tak rádi zprostředkujeme diskusi s vnitrem, abychom zmírnili tu zbytečnou tvrdost,“ komentoval záležitost ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Případ Ahmad Zoohora není zcela jednoznačný. Palestinské úřady Zohoora také nabádají k návratu, ale až dokončí doktorské studium. „Ministerstvo školství nemá nic proti tomu, aby zmíněný student dokončil studium ve své specializaci mimo stát Palestina, pokud se vrátí, až studium dokončí,“ sdělil Anwar Zakaria z palestinského ministerstva školství v roce 2014.

Cizinci vyrovnávají exodus tuzemských lékařů do Německa

Česku by se odchod lékaře každopádně nevyplatil. Zohoora by postrádalo především kardiologické oddělení karlovarské nemocnice. „Pro mě je nepředstavitelné, že by se tu Ahmad nerealizoval,“ říká primář kardiologie Michal Paďour.

České zdravotnictví cizince potřebuje, protože nahrazují tuzemské lékaře, kteří zase odcházejí do Německa. Podle průzkumu MF DNES je každý desátý lékař v českých nemocnicích cizinec.

V dvanáctičlenném lékařském týmu karlovarské kardiologie je dokonce třetina cizinců. „Kromě Ahmada Zohoora máme ještě kolegu z Ruska, Slovenska a Íránu,“ tvrdí Paďour. A protože se oddělení bude rozšiřovat, primář se ještě chystá přijmout lékařku z Izraele.

,