Miroslav Kirejev, starosta města Krásno.

Miroslav Kirejev, starosta města Krásno. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Starosta Krásna se zpovídá u soudu kvůli výběru projektanta nové školky

  • 1
Dva nazlobení projektanti vypovídali ve středu u sokolovského soudu. Město Krásno je obešlo a zakázku na projekt nové mateřské školy zadalo v roce 2012 firmě Proradon, která skončila se svou o 87 tisíc korun dražší nabídkou ve výběrovém řízení až na třetím místě.

Cenu si přitom město určilo jako jediné kritérium soutěže. Starosta Miroslav Kirejev kvůli tomu teď sedí na lavici obžalovaných.

Výběrová komise se projektanta Jana Klíchy při pohovoru po vyhodnocení soutěže ptala, jestli je schopen projekt dotáhnout do konce až ke stavebnímu povolení.

Školka v Krásně

Nabídky na projekt

1. Jan Kvasnička - 150 tis. Kč
2. Jan Klícha - 198 tis. Kč
3. Proradon - 237 tis. Kč

Město vybralo firmu Proradon, i když jediným kritériem soutěže byla nejnižší cena.

"Řekl jsem, že ano. Všechno jsem dodal a splnil. Z toho jednání jsem odcházel s dobrým pocitem. Neviděl jsem důvod, proč by mi město nemělo zakázku přidělit," líčil u soudu Klícha.

Skončil v soutěži na druhém místě a radnice ho oslovila v době, kdy se jí nezdál vítězný uchazeč Jan Kvasnička. Jenže pak se Klícha dozvěděl, že ani on školku kreslit nebude. "Naštvalo mě to. Nebylo to férové. Neslyšel jsem žádnou výtku, netuším, co proti mně kdo měl," prohlásil.

Stěžoval si u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ale neuspěl. Krásno totiž vůbec nemuselo výběrové řízení vypisovat. Cenově projekt totiž nespadá do režimu zákona o zadávání veřejných zakázek, a město se tak zapletlo do vlastní pasti.

I vítěze Jana Kvasničku odmítnutí ranilo. Připustil ale, že do sporů se dostával s lidmi z radnice hned od samého začátku. Jeho představa mateřinky se jim nelíbila.

"Zpracoval jsem asi třináct studií, vše jsem dělal už v domnění, že jsem vybrán jako vítěz. Nakonec k podpisu smlouvy nedošlo. Moje návrhy se městu nelíbily, žádalo třeba členité podkroví. Nedokázali jsme se dohodnout. Naštvalo mě to, s odstupem času ale nelituji."

Chtěl jsem získat zkušenosti, říká nejlevnější projektant

Starosta Miroslav Kirejev se hájí tím, že zadat práci Janu Klíchovi nebo Janu Kvasničkovi by byl neúměrně velký risk. A ten si Krásno nemohlo dovolit, protože starou nevyhovující školku už chtěli hygienici nechat zavřít.

První dva projektanti neměli žádné zkušenosti s navržením školky a sami údajně před výběrovou komisí přiznávali, že by měli problém s dodržením termínu.

Tyto okolnosti ve středu soud překvapivě nijak zvlášť nepitval. Klícha se nechal slyšet, že navrhnout školku není zase až tak složité, a přirovnal ji ke složitějšímu rodinnému domu.

Kvasnička povídal, že cenu nabídl nižší proto, že pro něj nebyla až tak důležitá. "Chtěl jsem hlavně získat zkušenosti, ty jsou k nezaplacení."

Firma Proradon (zakázku získala až ze 3. místa), se o možnosti pracovat pro Krásno dozvěděla od člověka, který pro město soutěž a zadávací dokumentaci připravoval. S jednatelem Proradonu Vladimírem Holovským se kamarádí. "Ale to nemělo žádný vliv. Naše nabídka byla precizní," uvedl Holovský. Kauzu uzavře sokolovský soud výslechem posledního svědka nejspíš začátkem září.

Mateřská škola Pampeliška už se v Krásně staví, dokončena má být v závěru srpna a nakonec vyjde na 9,9 milionu korun. Starosta věří, že i přes jistý časový skluz se podaří mateřinku včas otevřít. Krásno ji zaplatí ze svého rozpočtu a díky úvěru.