Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bayerischer Rundfunk

Místo vyšších výplat dostanou symfonici jen nové fraky

Členové Karlovarského symfonického orchestru si musí nechat zajít chuť na vyšší výplaty. Z většiny peněz, které v červnu město orchestr uvolnilo, nakoupilo vedení nové fraky, struny, židličky a možná i auto.

Z mimořádné dotace ve výši 2,1 milionu korun půjde na odměny muzikantům jen sto tisíc. Rozhodl o tom ředitel KSO Zdeněk Vikor.

Hudebníkům, kteří mají s vedením orchestru dlouhodobé spory, se to vůbec nelíbí. Od jara mají nižší platy než v minulých letech, protože vedení orchestru jim v rámci úspor pokrátilo úvazky.

Zastupitelé v červnu na návrh primátora Wernera Hauptmanna (ODS) zvýšili dotaci s podmínkou, že má sloužit právě na provozní a mzdové výdaje. Více peněz mělo částečně uklidnit vyhrocené spory mezi částí hudebníků a veřejností na jedné straně a ředitelem orchestru.

Pracovní úvazky Vikor omezil poté, co magistrát snížil příspěvek pro KSO z loňských 25 na letošních 20 milionů korun. Přitom Dagmar Laubová, náměstkyně zodpovědná za kulturu, tvrdí, že KSO podporuje a nechce jej rušit. Sama ale přiznala, že při jejím působení ve funkci klesl počet členů orchestru o deset na nynějších 53.

O snižování rozpočtu jsem nerozhodovala já, ale jedenáctičlenná rada. I když měl totiž orchestr více zaměstnanců, nekoncertoval v plném obsazení,“ uvedla Laubová.

Jestli se hudebníci domnívali, že za těch 2,1 milionu se znovu obnoví úvazky na původní úroveň, tak to ne. Jednak orchestr musel snížit výdaje o pět milionů, takže by to stejně nestačilo. Navíc bych stejnou situaci musel v lednu řešit znovu, a to nechci,“ upřesnil Vikor.

Nové fraky jsou podle hráčů zbytečný luxus

Podle něj je vhodnější dát peníze na léta opomíjené potřeby, jako je ošatné a nástrojové vybavení. Hudebníci nikdy nedostali fraky. Plánujeme koupit třeba i kontrabasové židle nebo automobil, abychom mohli převážet noty a další věci po městě, když někde koncertujeme. Takhle platíme vysoké peníze za pronájem nějakého auta. Naše vozidlo by mohlo být i zánovní,“ podotkl Zdeněk Vikor.

Zástupci protestujících hudebníků ale s návrhem na rozdělení peněz nesouhlasí. Nyní nám to přijde nevhodné a nepatřičné. V době, kdy je orchestr zmenšován kvůli nedostatku peněz, tak utrácet za fraky nebo bedny na ně je zbytečný luxus. Sice jsou to potřebné věci, ale ne v tuto chvíli,“ uvedl Martin Petr z Unie orchestrálních hráčů KSO.

Opozice v karlovarském zastupitelstvu poukazuje na to, že orchestr už jedno, teprve sedm let staré auto má. Opoziční politici se navíc shodují, že peníze, které zastupitelstvo orchestru navíc uvolnilo, byly určeny na dorovnání mezd, o které hudebníci přišli. Ti berou zhruba 19 tisíc korun hrubého.

Ředitel Vikor připomíná, že orchestr je po mnoha letech bez ztrát a vyprodukoval dokonce malý zisk - téměř 50 tisíc korun. Vikor před pár dny oznámil, že při přejímání sboru objevil dokumenty, které mají dokazovat, že za předchozího vedení orchestr přišel o miliony korun. Více zde.