Kateřina Klasnová z Věcí Veřejných se přijela podívat do lázní Kyselka. Na

Kateřina Klasnová z Věcí Veřejných se přijela podívat do lázní Kyselka. Na snímku je s prezidentem Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavlem P. Riesem, | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Místopředsedkyně Sněmovny Klasnová chce přispět k záchraně lázní Kyselka

  • 10
Do boje za záchranu chátrajících lázní Kyselka na Karlovarsku se pustila i místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Do Kyselky se přijela podívat a slíbila, že bude jednat s ministrem kultury Jiřím Besserem. Právě jeho úředníci totiž rozhodnou, zda se budou v lázních bourat nyní památkově chráněné objekty.

Kateřina Klasnová do lázní přijela v pátek na pozvání Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, s níž už delší dobu spolupracuje.

"Byla jsem v šoku už když jsem se na papíře seznamovala s dokumenty o historii privatizace lázní v Kyselce. Z jejich stavu člověka jímá hrůza. Všimla jsem si, že budovy nejsou před zimou zajištěné. Jsem přesvědčená, že se nám spolu se sdružením podaří zachránil krásné budovy,“ uvedla Klasnová.

Mimo jiné slíbila, že bude iniciovat jednání s ministrem kultury Jiřím Besserem, protože právě jeho úředníci budou rozhodovat o tom, zda se budou památkově chráněné budovy v Kyselce bourat. Pokusí se ministra přesvědčit, že pro Karlovarský kraj by byla demolice obrovská ztráta.

Památkově chráněné objekty v lázních chtěla dokonce převzít jako dar nebo za symbolickou cenu Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Minulý měsíc ale při jednáni s majiteli neuspěla.

Vlastníci chtějí zachovat asi čtyři lázeňské budovy

Rozhodování, zda architekturu v Kyselce památkově chránit či ne, trvá už dlouho. Firma C.T.S Duo, která je s Karlovarskými minerálními vodami spoluvlastníkem objektů, o verdikt několikrát opakovaně žádala. Zatím ale nepadl.

V současnosti se lázně chystají na zimu. Dělníci vyklízejí suť a zabezpečují Ottovu kolonádu, aby dále nechátrala. Dokud ale nebude jasné, které objekty v Kyselce se mohou zbourat, nemůže začít samotná rekonstrukce lázní. 

Tu již vlastníci lázní naplánovali. Podle studie by si vyžádala investici 400 milionů korun a začít by mohla v roce 2013. Bourat by se přitom měla většina objektů. Zachovány by zůstaly zřejmě jen čtyři, které by pak měly nové využití (více o rekonstrukci lázní čtěte zde).

Z Löschnerova pavilonu by mělo být  muzeum, z Mattoniho vily hotel. Počítá se i obnovou kolonádních prostor u bývalého Ottova pramene a jejich využitím pro kongresové či výstavní účely.

Klasnová se o záchranu historických objektů zasadila i v minulosti. Bojovala například o zachování historické budovy nádraží v Ústí nad Orlicí na Pardubicku, které také hrozila demolice (více o záchraně nádraží v Ústí čtěte zde).