Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Teplé drží smutek za čápy, mláďata krátce po vylíhnutí uhynula

  • 5
Smutně skončilo letošní hnízdění čapí rodinky na komíně v Teplé na Chebsku. Samice do hnízda snesla po návratu hned čtyři vejce. Malá čápata však krátce po vylíhnutí uhynula.

Tisíce lidí sledovaly prostřednictvím webkamery smutný příběh letošního hnízdění čápů bílých. Tři malí čápi, kteří se vylíhli z letošní snůšky, se dožili jen několika dnů. Hnízdo osiřelo.

„Co se přesně stalo, nevíme. Jisté je to, že se v okolí objevil cizí pár, který si zřejmě dělal na hnízdo nároky. Je možné, že mláďata zabil nebo že je ušlapali rodiče při obraně hnízda,“ spekuluje osmačtyřicetiletý ornitologický nadšenec Pavel Olbert, který hnízdo už pět let cíleně pozoruje a o svá zjištění se dělí s přírodovědci.

„Dvě mláďata uhynula tuším do pěti dnů po vylíhnutí, další o dva dny později. V tu dobu jsem viděl na hnízdě tři dospělé čápy, což by mou teorii mohlo podpořit,“ řekl Olbert, který bydlí kousek od hnízdiště a čapí domov má jako na dlani.

„Ale přímo do hnízda nevidím. Při pozorování využívám webovou kameru. Také díky ní jsem viděl, že mláďata ležela v hnízdě nějaký čas, než rodiče prostor vyčistili.“

Hnízdo na komíně v Teplé zůstává prázdné

V současné době už je hnízdo prázdné, ale staří čápi se na komín ještě vracejí. To, že by snesli nová vejce, není podle Olberta pravděpodobné. Svá mláďata by nestihli připravit na dalekou cestu do zimoviště v Africe.

Ztrátu mladých čápů nesou lidé z Teplé těžce. Loni například svoje dvě mláďata pokřtili. Při kroužkování jim dali jména Alois a Gita. Letos se však tepelská rodinka na domovské hnízdo nevrátila.

„Náš samec přilétal v posledních letech do Teplé pravidelně. Pozná se to podle kroužku. Bylo mu asi třináct let a vylíhl se na Benešovsku. Letos ale přilétla dvojice, která kroužky nemá. Není tedy možné zjistit nic o jejich původu,“ dodal Olbert.

Ten pozoroval ptáky i při zemětřesení. Při jednom z větších otřesů se mu prostřednictvím kamery naskytla zajímavá podívaná. „Starý čáp stál na okraji hnízda a díval se dolů. Jako by chtěl zjistit, kdo jim třese domem. Nikdy jsem nic podobného neviděl,“ zavzpomínal.

K tomu, že mláďata zaplatila životem při obraně hnízda, se kloní i Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „V přírodě je běžné, že mláďata vyvede ten nejsilnější pár. Rodiče si právo hnízdit musí obhájit. To jsou zákony přírody,“ uvedl.

Podobná situace nastává v případě, kdy například jeden z rodičů zahyne. Tady ale už zvířecí záchranáři zasahují. Před několika dny to bylo například v Nalžovských horách. Tamní samec se zabil při nárazu do hromosvodu.

„Když jsme zjistili, že samice dva dny sedí na hnízdě a nehne se, aby jí konkurenční pár mladé nezlikvidoval, raději jsme čtveřici čápat snesli z komína a pokusíme se o jejich adopci,“ uvedl Makoň. Sirotci mohou najít útočiště v hnízdech ptáků, kteří mají přibližně stejně staré potomky.