Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi.

Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Úřady prověří, zda muslimové ve Varech nestaví místo učebny modlitebnu

  • 294
Oficiálně si muslimové v Karlových Varech staví školicí centrum, jenže v hasičských garážích roste modlitebna. Jak to doopravdy je, začnou šetřit úřady. Veřejnost už má jasno. Někteří lidé jsou proti islamizaci města.

Ředitel Krajského úřadu Roman Rokůsek dostal od hejtmanova náměstka Martina Havla za úkol prověřit, co je s modlitebnou, kterou si členové Muslimské obce přestavují z bývalých garáží hasičů v ulici I. P. Pavlova. Oficiální dokumentace, kterou dostal stavební úřad, totiž hovoří o školicím středisku.

"Podíváme se, co stavební úřad povolil. Teprve z konkrétního zjištění při přezkoumání dokumentu lze říci, co můžeme v celé věci udělat," řekl Roman Rokůsek. Dodal, že chystaná kontrola není nic xenofobního ani výjimečného, protože pracovníci krajského úřadu ročně řeší stovky podobných stížností.

Stavební úřad na magistrátu dostal ohlášení stavebních prací, které se týkají přebudování garáží na školící centrum.

"Kolaudační souhlas budeme udělovat na centrum. Stavební úřad může do všeho vstoupit v situaci, když budou prostory užívané k jiným účelům. Je otázka, jestli případné užívání objektu jako modlitebny není v rozporu s kolaudací," vysvětlil vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu Ladislav Vrbický.

Na otázku, jestli může úřad nyní věc napadnout, odpověděl, že ne. "Uvidíme, co v prostorách nakonec bude. Kdyby se vše s modlitebnou takzvaně provalilo, stavebník může požádat o změnu užívání prostor."

Islamizujeme vlastní území, poukazuje architektka

O využití školicího střediska se zajímá nejen primátor Petr Kulhánek, kterého informoval stavební úřad, ale i obyvatelé Karlových Varů.

"Každou další mešitou si jako Evropané dobrovolně islamizujeme vlastní území. Teď si je sem sami nastěhováváme. Proč se bát budoucnosti a šaríi, když to zde být nemusí," uvedla architektka Lenka Kanalošová.

Když MF DNES loni v srpnu informovala o záměru postavit ve Varech mešitu, opoziční zastupitel a aktivista Jiří Kotek se veřejně postavil proti.

Jako jeden z důvodů označil netoleranci samotného islámu k ostatním náboženstvím včetně prostého ateismu. "Sedm lidí mi v těchto dnech napsalo, co budu s modlitebnou dělat," sdělil.

Že školicí středisko je vlastně modlitebna, v níž budou členové loni založené Muslimské obce Karlovy Vary uctívat Alláha, potvrdil MF DNES předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi. Hovořil o prostorách s červeným kobercem, kde se mohou věřící pomodlit, umýt se a mít tam učebnu.

"Když je dobrá vůle a rozum, není problém se v klidu a míru domluvit ke spokojenosti všech. Všude ve světě se setkáváme s tím, že se někomu něco nelíbí. V zemích, kde žijí muslimové, nemáme nic proti křesťanským kostelům. Když se ve Varech budou modlit muslimové, tak je to mnohem lepší, než kdyby byli opilí," podotkl předseda. Rozumní Češi podle něj nejsou xenofobní. A zvěrstva, přičítaná někdy islámu, se podle něj najdou i u Čechů, Japonců i jinde.