Vrchní sestra dětského oddělení Andrea Horáková pokládá panenku na speciální...

Vrchní sestra dětského oddělení Andrea Horáková pokládá panenku na speciální podložku,která reaguje na dech dítěte. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Novorozence ohlídají monitory dechu, nemocnice je půjčí i rodičům domů

  • 0
Nové monitory dechu ohlídají novorozence v Karlovarské krajské nemocnici. K současným přístrojům přibylo dalších patnáct. Nemocnice monitory jednak využívá sama, ale také je půjčuje maminkám do domácností.

„Nyní u nás není jediné lůžko pro dítě do jednoho roku, které by nebylo vybaveno monitorem dechu,“ informovala vrchní sestra dětského oddělení nemocnice Andrea Horáková.

Snímač hlídá novorozence při jeho spánku, kdy počítá nádechy a výdechy. Pokud se mu něco nezdá, hned se spustí alarm.

„Využíváme je každý den, jsou to velcí pomocníci. Nemáme možnost být trvale u všech dětí,“ uvedl primář dětského oddělení nemocnice Jan Parma.

Využití přístroje eliminuje nebezpečí syndromu náhlého úmrtí novorozence.

„Umožňují monitorování všech dětí do jednoho roku věku. Týká se to především novorozenců a kojenců, neboť u starších dětí je riziko minimální,“ přiblížil Parma.

Zapůjčený monitor už doma pomohl

Podložka je nastavená buď na zástavu dechu, nebo dokáže zareagovat na mělké a nepravidelné dýchání. Pokud nastane jedna ze situací, spustí se do dvaceti vteřin hlasitý alarm.

O možnost půjčit si přístroj je velký zájem.

„Zpravidla je půjčujeme na dobu půl roku, kdy za to rodiče zaplatí 900 korun. Případně se to dá prodloužit na další čtvrt rok za 250 korun, nebo rovnou na celý rok, a to vychází na 1800 korun,“ uvedla vrchní sestra Horáková.

Společně se zapůjčeným vybavením dostávají rodiče i školení, jak postupovat, když monitor spustí alarm.

„Důležité je dítě prohlédnout a podívat se, jak vypadá. Občas se stane, že podložka spustí falešný poplach, je to přece jen stroj. Pokud by došlo k zástavě dechu, dítě by změnilo barvu,“ upozornil Parma.

Nemocnici zajímá i zpětná vazba od rodičů. „Zatím víme o třech případech, kdy přístroj v domácích podmínkách spustil. Ve dvou šlo o planý poplach, ale při jednom museli rodiče začít s resuscitací a dítě rozdýchat,“ přiblížila vrchní sestra Horáková.