Rudolf Mašata, generální ředitel hotelu Thermal, a Wang Jiarui, čínský ministr...

Rudolf Mašata, generální ředitel hotelu Thermal, a Wang Jiarui, čínský ministr pro mezinárodní vztahy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Byznys s Čínou přinese karlovarskému Moseru miliony eur a lidem práci

  • 3
Vedení karlovarské sklárny Moser očekává příští rok další rozšíření prodeje v řádech milionů eur. Podepsalo totiž memorandum s obchodním partnerem z Číny. Nový obchod přinese také nová pracovní místa.

Sklárna Moser letos spustila novou tavicí pec na sklovinu a přibrala desítku lidí na výrobu českého luxusního křišťálu, který má v Karlových Varech více než 150 let trvající tradici. Skláři předpokládají další rozšíření výroby pro posílení celosvětové distribuce jejich výrobků.

Manufaktura Moser v datech

V roce 1857 ji založil rytec a obchodník Ludwig Moser.

Roku 1875 se stal c. k. dvorním dodavatelem Františka Josefa I., později pak perského šáha Musaffereddina a dalších panovníků.

V letech 1908–1932 se změnila výtvarná orientace sklárny. Tehdy vznikaly dekorační techniky, které jsou dodnes charakteristickými znaky moserovské produkce.

Český křišťál totiž poputuje do nejlidnatější země světa, kde chystá čínská firma CEFC síť obchodů s karlovarským křišťálem. Výrobu si přijeli do Moseru prohlédnout viceprimátor Pekingu Zhang Yankun a další hosté. Členem delegace, která přiletěla do Česka, bylo i vedení šanghajské společnosti CEFC.

„S prezidentem společnosti CEFC jsem minulý pátek v pražské galerii Moseru slavnostně podepsal závazný dokument - memorandum o vzájemné spolupráci. Obchodní smlouva s detaily bude následovat v nejbližších týdnech,“ řekl generální ředitel sklárny Moser Antonín Vlk. Dodal, že se Moseru podařilo najít nového obchodního partnera, což je výsledek půlročního intenzivního jednání.

„Podpis memoranda s CEFC může přispět k rozvoji zaměstnanosti v regionu i k posílení ekonomických výsledků společnosti Moser. Díky podpoře Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce se podařilo připravit dlouhodobý vztah a ne pouze nahodilou zakázku, kterou vyrobíte, pošlete a dál se nic neděje,“ zdůraznil Antonín Vlk.

V případě rozvoje zaměstnanosti mu dává za pravdu nejnovější statistika Úřadu práce. Jak uvedla mluvčí jeho karlovarské pobočky Veronika Dankanicsová, v Karlovarském kraji připadalo k 31. listopadu na jedno volné místo 9,6 zájemce o práci. Celkem je v regionu bez práce 16 850 lidí, což je téměř počet obyvatel Ostrova.

Delegaci v Karlových Varech doprovázel prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že CEFC je pátou největší soukromou společností v komunistické Číně a současně největším investorem v ČR.

„Memorandum je o výhradním prodejním zastoupení sklárny Moser v Čínské lidové republice. CEFC vybuduje prodejní síť, která zahrne několik vlajkových prodejen. První bude otevřená v dubnu příštího roku v Šanghaji u příležitosti Veletrhu vědy a technologií. Česká republika je tam pozvaná jako hlavní hostující země,“ uvedl Jaroslav Tvrdík.

Následovat budou prodejny v Pekingu a dalších městech. Jaroslav Tvrdík si myslí, že z hlediska Číny nejde v případě transakce jen o obchodní případ, protože vzájemný vztah je také investicí do kulturní výměny.

„Kvůli tomu měli Číňané ve Varech extrémní zájem porozumět výrobě křišťálu. Byla to ve sklárně mimořádně hezká návštěva, při které si mohl viceprimátor Šanhgaje vyrobit vlastní výrobek,“ sdělil Tvrdík.