Uzdraveného motáka pochopa vypustil ve středu do přírody u obce Velký Rybník na

Uzdraveného motáka pochopa vypustil ve středu do přírody u obce Velký Rybník na Karlovarsku správce Záchranné stanice Drosera v Bublavě Tomáš Smolík. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vzácný dravec se vrátil do přírody, záchranáři mu uzdravili křídlo

  • 2
Dravý pták moták pochop, kterého se zraněným křídlem objevil chatař nedalo Velkého Rybníku na Karlovarsku, je už zase volný. Měsíc se o něj starali pracovníci Záchranné stanice Drosera v Bublavě. Uzdraveného ptáka ve středu pustili na svobodu.

Tažného ptáka motáka pochopa se zraněným křídlem objevil u obce Velký Rybník nedaleko své chaty Werner Kraus. "Ráno jsem vstal, šel k autu a viděl, jak pták poskakoval. Hodil jsem přes něj deku, šoupnul jsem ho do bedny v kufru auta a odjel," řekl chatař.

Dodal, že to byl již druhý dravec, kterého v přírodě našel. Oba ptáci se uzdravili.

Motáka pochopa přivezl Werner Kraus do nedalekého minizoo v karlovarské čtvrti Stará Role. V zařízení, které spadá pod Dům dětí a mládeže, pracuje jako krmič zvířat Krausův známý Filip Kohout.

V minizoo si létání neschopný dravec pobyl jen šest hodin. "Dostal nažrat, napít, dal jsem ho do klece a zatelefonoval na záchrannou stanici v Bublavě jejímu správci Tomáši Smolíkovi," vzpomínal na měsíc starou událost Filip Kohout.

Tomáš Smolík si myslí, že se dravec popálil o dráty vysokého napětí.

A protože pochop zná okolí Velkého Rybníka, dostal svobodu právě zde. "V České republice hnízdí asi 1 700 párů, většinou v jižních Čechách a na Moravě. Na Karlovarsku jsem je neviděl," řekl.

V minizoo měli už letos 15 poštolek, snče i selata

Handicapovaný moták pochop nebo také pochop rákosní není jediným živočichem, který našel azyl ve starorolské minizoo. Nejvíce zvířat nosí lidé do minizoo na jaře a v létě, kdy se rodí mláďata. Za rok to je v průměru například 15 poštolek.

Během roku přijmou tamní pracovníci do ochrany čtyři až pět desítek zvířat. Letos mezi nimi bylo i týden staré srnče, které leželo promrzlé na silnici. Azyl využívá dodnes. Mezi přírůstky byli i divočáci.

"Na silnici R6 u Žalmanova srazilo auto bachyni, kolem které běhala několikadenní selata. Ještě měla pupeční šňůru. Myslivci mi ve tři hodiny ráno volali, jestli je můžou dát k nám. Nakonec jsme je odkojili," uvedl vedoucí pedagog volného času Petr Polívka, který má v domě dětí a mládeže na starosti přírodovědné aktivity.

Protože prasátka postupně vyrostla a začala rozhrabávat zahradu, před letošními školními prázdninami se dostala do velkého výběhu patřícímu jednomu dodavateli krmení pro minizoo. "Na pekáči prasátka určitě neskončí, protože jsme si je vypiplali, a dali si tak záležet, komu připadnou," usmíval se Petr Polívka.