Z duelu Žižkov - Sokolov (žlutá).

Z duelu Žižkov - Sokolov (žlutá). | foto: Michal Sváček, MAFRA

Talentovaní záložníci. To je specializace fotbalového Sokolova

  • 0
Jiráček, Darida, Pilař, Podrazký, Vaněček, Čada... co mají tahle jména společného? Všichni tvůrci hry svého času navlékali či navlékají přes hlavu dres fotbalového Sokolova.

Kdyby se na Baníku rozhodli vydat edici fotbalových figurek nebo hráčských kartiček a prodávat před zápasem svým fanouškům, vždycky by těmi nejcennějšími byli jejich záložníci.

Tipování a příchody posil má v Sokolově na starost jeho sportovní ředitel Vítězslav Hejret. "Hráče ale nevybírám jen já, takový pohled by byl dost zkreslený. Většinou je jejich výběr spojený s aktuálním trenérem," říká. Je to logické. Pokud má trenér nést odpovědnost za výsledky svého týmu, chce si ho také sám postavit. Každý má na cestu za úspěchem svůj recept a daleko víc věří hráčům, se kterými už v minulosti pracoval. "Kromě fotbalové kvality je velice důležitý také charakter hráče," upozorňuje sportovní ředitel Sokolova.

Do své současné funkce se Hejret posunul z pozice šéftrenéra mládeže. Na místo Adolfa Šádka, který se na stejný post posunul do prvoligové Plzně. A modří už vědí, jak na tom v Plzni s výběrem fotbalistů pro svůj první tým jsou i od jaké doby. Ze spolupráce s Plzní teď ostatně těží také Sokolov, vždyť svůj největší současný klenot Vladimíra Daridu pustili plzeňští na zkušenou v sezoně 2010/11 právě tam a už tehdy o něm Hejret tvrdil, že roste do velkého fotbalisty a po fotbalové výbavě už je prakticky hotový hráč.

"Sledovali jsme ho už půl roku předtím," přiznává Hejret důvody své předpovědi. Za příchodem Daridy stál tehdy především trenér Stanislav Purkart, kterého díky hráčské a později trenérské minulosti k Plzni váží bezmála citové vazby. "Znal ho už z mládežnických kategorií, věděl o jeho kvalitách. Záleželo jen na tom, aby po fyzické stránce zvládl přechod do dospělého fotbalu a to se mu u nás povedlo," říká Hejret.

Mladíci z předních prvoligových klubů patří v Sokolově k osvědčenému fotbalovému zboží a Darida je toho typickým příkladem. Na mladé hráče s perspektivou ostatně zacílili na Baníku hned po odchodu jejich prvního trenéra Pulpita do prvoligové Olomouce. Nejdřív vybírali v divizi a ČFL, velice brzy - už za trenéra Kočího se však ukázalo, že propast je pro ně příliš velká.

"Takoví hráči mohou překvapit jen výjimečně a tým, který hraje pravidelně na samé špičce druholigové tabulky, mohou jen doplnit, ale ne posílit," zjistil Hejret. Proto začali na Baníku postupně při výběru cílit na hráče, kteří svou úrovní sahají někam mezi první a druhou ligu a pravidla při výběru se samozřejmě nedrželi jen u záložníků.

Mezi první a druhou ligou

Vedle talentovaných záložníků typu Daridy potřebovali v Sokolově už vyzrálé hráče, proto přivedli od sousedů z Karlových Varů rychlíka se skvělým vedením balonu Davida Vaněčka, který je v současné době sokolovským kapitánem a bez nějž si hru Sokolova dokáží fanoušci jen těžko představit. Proto jeho předchůdcem v roli šéfa kabiny byl zkušený exmostecký kapitán Tomáš Pilař, proto se tady tři sezony stavěl ke standardkám Miroslav Podrazký, který se ze Sokolova jako mnozí další odrazil za další kariérou do první ligy.

Ne u všech se to ale povedlo a mohli k tomu mít nakrásně i kupu předpokladů. Nejviditelnějším příkladem v průřezu necelých sedmi uplynulých sezon Sokolova ve druhé lize sice není některý ze záložníků, góly však vytáhlý útočník Martin Jirouš uměl dávat jako nikdo z nich a také si ho kvůli tomu trenér Martin Hašek vytáhl s sebou do Sparty.

Jenže adresa Letná na přechod do vrcholového fotbalu byla příliš i pro takového hráče do koncovky a čahouna, jež ve sparťanském útoku od nepaměti rádi vídávají. "Odhad zejména trenéra Martina Haška nebyl v té době podložený nějakou dlouhodobější zkušeností. Kdyby se Jirouš vracel do první ligy v Liberci a ne zrovna do tak sledované Sparty, měl daleko větší šanci se prosadit," ví Hejret.

Mezi sokolovskými záložníky to měla extrémně těžké při svém přechodu do Plzně také samotná ikona současné reprezentace - Petr Jiráček a ve stejné situaci jsou teď Miroslav Podrazký v Dukle nebo obránce Aleš Hanzlík v Českých Budějovicích. "Jedna věc je absolutní kvalita hráče, která by se postupem času měla ukázat, tou druhou je načasování přechodu, na který někteří hráči příliš tlačí," říká Hejret.

Právě na to doplatil v Sokolově gólman Josef Kubásek. Pod trenérem Pulpitem se dostal do české jedenadvacítky a následně si ho jako jednu z posil vybrala Slavie, tam však doplatil na velkou konkurenci v brance, kterou tehdy okupoval nedotknutelný "čaroděj" Martin Vaniak. Kubásek, známý mezi fotbalovými fanoušky také díky své kariéře v modelingu, tak putoval jako horký brambor postupně až do Mladé Boleslavi, kde se nakonec rozhodl s profesionálním fotbalem skončit a teď pracuje v Olomouci jako vedoucí v obchodě se sportovním zbožím.

Umíš? Tak hraješ

Ne všichni se prosadí také v Sokolově a může jít klidně o trasu opačným směrem, než po jaké se vydal Jirouš. Sokolov zkoušel v sezoně 2009/10 ve svém útoku tehdy dvaadvacetiletého Sparťana Emila Nádeníčka a neprosadil se, stejně dopadl také před rokem devatenáctiletý Michael Krmenčík, další z útočníků a sokolovský odchovanec.

"Vždycky to nemusí vyjít," ví Hejret. Vedle už zkušenějších hráčů na pomezí první a druhé ligy bude však Sokolov i dál hledat mezi talenty, kteří prošli dorosteneckou ligou a nakoukli do některé z mládežnických reprezentací, mají vztah k regionu nebo jsou ze špičkových českých klubů. "Nemusí mít sice v danou chvíli absolutní výkonnost, ale tempu profesionálního fotbalu se dokáží velmi rychle přizpůsobit, což o hráčích z třetí ligy obvykle neplatí a to mohou mít klidně i slušnou fotbalovou úroveň," vysvětluje Hejret.

V Sokolově ani příliš nestojí o to, aby se jejich klub stal pro hráče konečnou stanicí. Vždycky tu platilo, že právě tady se vyplácí posílat své hráče na zkušenou před rozletem v nejvyšší soutěži, případně se na Baníku po některé z posil porozhlédnout. Finančně dobře zajištěný klub se už od přesunu druholigových práv z Pardubic na západ Čech pohybuje ve špičce tabulky a pod mladými, dravými trenéry předvádí stejně dravý fotbal.

To ví prvoligové kluby i samotní fotbalisté, což je také při sokolovském vyjednávání s nimi hodně znát. "Co si nasmlouváme, stoprocentně platí," potvrzuje Hejret a přidává další trumf, důležitý při uzavírání smluv: pokud na to mají fotbalově, dostanou posily v sokolovské sestavě šanci. "Pracujeme jen se sportovními kritérii, vše se odvíjí od výkonnosti. Nepodstrkávají se tady hráči, abychom je zviditelnili," říká Hejret.

Díky tomu neměl před pár lety problémy s přechodem do profesionálního fotbalu současný reprezentant Darida, díky tomu se v současné době v záloze Baníku tak prosazuje dvaadvacetiletý Vojtěch Machek. V Sokolově to prostě s talentovanými záložníky umí.