Na první modlitbu si budou muset muslimové v Karlových Varech ještě počkat.

Na první modlitbu si budou muset muslimové v Karlových Varech ještě počkat. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Muslimové v nové modlitebně ve Varech nepokleknou. Neprošla kolaudací

  • 125
Muslimové se ve své nové karlovarské modlitebně jen tak k Alláhovi nepomodlí. Při čtvrteční kolaudaci v jedné z budov v ulici I. P. Pavlova našli její účastníci závady, například chybějící předpisový přístup z ulice. Projekt jej totiž vůbec neřešil.

Problémy provázely stavbu muslimské modlitebny v jednom z domů v ulici I. P. Pavlova již v minulosti. A protože se objevily další, zavládly při včerejší kolaudaci emoce.

„Jsme na staveništi, takže se odmítám vyzout. Tohleto fakt nehraju,“ odmítla kategoricky výzvu před začátkem kolaudace zástupkyně krajských hygieniků Helena Vrbická. A jako jediná ze všech vstoupila na velký modlitební koberec v botách.

Na klíčovou závadu upozornili zástupce stavebního úřadu členové sdružení vlastníků bytových jednotek. V místech, kudy se vchází do modlitebny, totiž chybí v délce několika metrů chodník.

Připomínku uznal i pracovník stavebního úřadu Vladimír Holubec, který vedl kolaudaci. „Je logické, že to tak zůstat nemůže, protože by někdo mohl při vycházení z modlitebny spadnout do šedesáticentimetrové propasti. Město žádá úpravu chodníku,“ sdělil Holubec. V nejvypjatějších chvílích okřikl zvýšeným hlasem rozhádanou společnost s tím, že jednání vede on, takže vše bude podle jeho not.

Členové sdružení vlastníků se totiž pustili do muslimů. Tvrdili, že až se zjistí, že v nebytových prostorách obytného domu je modlitebna, tak při případném prodeji svých bytů utrží jen pakatel.

Prostory zrenovované z bývalé hasičské zbrojnice propadly i u památkářů. Ti byli v době kolaudace mimo město a o den dříve se do modlitebny nedostali. Poslali jen stanovisko, že řešení vstupních prostor na území památkové zóny není v souladu s projektem. Stavebník proto musí vše dořešit.

Vedoucí stavebního úřadu Ladislav Vrbický je manžel hygieničky Heleny Vrbické, která odmítla jít do modlitebny naboso s vysvětlením, že je u nás jiná kultura. Řekl, že i když se nakonec podaří odstranit vnitřní závady, přístup do modlitebny není zlegalizovaný. „Závadu s chybějícím chodníkem projekt neřešil, takže se vše musí projednat samostatně. Vše záleží na podané žádosti včetně příloh,“ vysvětlil šéf úřadu.

Pošlapaný kobereček přeluxují

Muslimskou obec vede v Karlových Varech Ahmed Ahmedbekov. „Hlavním důvodem, proč chceme mít modlitebnu blízko kolonády, jsou turisté. Církevní místo pro nás znamená totéž, co kostel pro křesťany. Všichni věříme v jednoho Boha,“ sdělil. S úsměvem dodal, že koberec, na který vstoupila v kozačkách Helena Vrbická, věřící přeluxují.

Karlovarští muslimové chtějí rozptýlit obavy lidí, kteří za islámem vidí teroristické útoky. Až bude modlitebna po kolaudaci, zvou do ní kdykoliv i křesťany a další věřící bez rozdílu vyznání. Vítáni jsou i turisté. Věřící v Alláha tak narážejí na petici, kterou před časem podepisovali obyvatelé města. „Na letišti v Praze modlitebna je a nikomu nevadí,“ upozornil Ahmed Ahmedbekov.

Význam muslimské modlitebny pro lázeňské Karlovy Vary zdůraznil staronový primátor Petr Kulhánek. S muslimy o modlitebně jednal. Jak říká, zanechali v něm neutrální dojem bez negativní stopy. „V historii i současnosti jsou součástí karlovarské klientely hosté z arabského světa. Pro tento segment je duchovní místo samozřejmě důležité. Svědčí o tom i intenzita využívání modlitební místnosti v sanatoriu Thermal.“

Lidem, kteří mají xenofobní názory, primátor Kulhánek od samého počátku vzkazuje, že je velmi důležité vyhnout se paušalizaci. „Zneužití náboženství militantními skupinami lidí nelze zaměňovat se zavržením víry z podstaty. Ze svých návštěv muslimského světa vím, že běžní věřící mají proti těmto militantně smýšlejícím skupinám stejně vyhraněný názor jako my,“ konstatoval primátor.