Kurátor chebského muzea Michal Beránek a největší mincovní nález stříbrných...

Kurátor chebského muzea Michal Beránek a největší mincovní nález stříbrných hallských feniků v České republice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebské muzeum poprvé představí veřejnosti unikátní stříbrné mince

  • 1
Největší tuzemský nález hallských feniků bude hlavním tahákem výstavy, kterou chystá muzeum v Chebu. Našly se v Opatově na Chebsku před dvěma roky. Na první pohled vypadá hromádka stříbrných mincí nasypaných na červené textilii jako hrst pohozených rybích šupinek.

Ve skutečnosti se ale jedná o největší mincovní nález hallských feniků v České republice. 

„A druhý největší ve střední Evropě,“ doplňuje kurátor výstavy, archeolog chebského muzea Michal Beránek.

Právě tento poklad bude jedním z hlavních exponátů výstavy, která začíná v muzeu v pátek 6. března a potrvá až do 14. června.

Podle Michala Beránka jsou mince důkazem, že na přelomu 13. a 14. století existovaly mezi historickým Chebskem a jižním Německem čilé obchodní kontakty. Právě v jižním Německu totiž byly tyto mince raženy. 

Na každém z více než dvou tisíc tenoučkých stříbrných plíšků, které byly nalezeny v Opatově u Lubů, je vyražený kříž. Z druhé strany jej zdobí boží ruka. Unikátní nález představuje veřejnosti Muzeum Cheb vůbec poprvé.

K vidění jsou ale i další poklady. Nechybí například první větší kolekce hallských feniků, kterou se podařilo objevit v roce 1978 v Pechtnersreuthu, jen kousek od českoněmeckých hranic. 

Další z vystavených pokladů našel v roce 2006 Emil Malý při hledání pozůstatků 2. světové války. V lese u jižního okraje Svatého Kříže objevil volně uložený soubor mincí velmi podobných těm z Pechtnersreuthu. Jedenadevadesát hallských feniků s rukou bylo původně uloženo nejspíš v textilním nebo koženém váčku.

Poslední a největší nález ohlásila před téměř dvěma lety žena z Lubska. Objevila jej v Opatově díky detektoru kovů. V nádobě, která byla pravděpodobně přikrytá miskou, leželo ve zbytcích látky celé tehdejší jmění. Přes tisíc hallských feniků. 

Nálezkyně dostala od Karlovarského kraje odměnu za poctivé nahlášení devadesát tisíc korun. Částka je pětadvacet procent hodnoty cenného kovu, která činí zhruba 350 tisíc korun. Kulturně-historická cena nálezu je však mnohem vyšší, a to přes milion korun.

Na výstavě mohou lidé vidět i sedm krejcarů Josefa II., které se našly zazděné přímo v budově muzea. Kromě mincí výstava představí i předměty s mincemi spojené. Tedy nádoby, ve kterých byly uschovány či přenášeny, peněženky, kabelky. K zajímavostem výstavy patří i rekonstrukce místa nálezu opatovského pokladu.

To nejcennější, co výstava nabídne, však paradoxně nejsou mince. Z pohledu archeologů je to několik útržků látky, ve kterých byly feniky z Opatova zabaleny. Odborníkům se dostala do rukou unikátní, více než sedm století stará látka, vyrobená z konopí a lnu. 

„To je opravdu jedinečný nález. Díky souhře několika faktorů se části látek jakoby zázrakem dochovaly až do dnešních dnů,“ říká Beránek.