Milada Palánová z muzea v Jáchymově u díla Nikolause Hermanna, které vzniklo kolem roku 1550. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nadšenci probudí hudbu ze středověkých tisků, které našli v Jáchymově

  • 0
Unikátní tisky staré hudby objevil v expozici jáchymovského muzea Vladimír Kosík. Se svými kolegy ze souboru Quadrifolium a dvěma hosty předvede zlomek díla v sobotu v Rudném a Jáchymově.

Před třemi roky zavítal pražský architekt Vladimír Kosík coby obyčejný návštěvník do jáchymovského muzea, v jehož tehdejší expozici ho zaujala objemná otevřená kniha.

Vladimír Kosík, člen pěveckého kvarteta Quadrifolium.

Uviděl v ní mši renesančního skladatele Josquina Despreze, což ho jako člena pěveckého kvarteta Quadrifolium, specializovaného na renesanční a středověkou hudbu, velice zaujalo.

"Udivilo mě, že v zapadlém městečku v horách mají vzácné tisky, kterými se pyšní knihovny evropských velkoměst. Měl jsem schůzku s ředitelkou muzea, jež mi poslala dva listy, které tam mají. Protože nejsem muzikolog, přeposlal jsem je svým přátelům a ukázalo se, že je to velmi zajímavý objev," popisoval Vladimír Kosík.

Bádáním přišli na to, že první starý tisk obsahuje 15 kompletních mší pro čtyři až šest hlasů, druhý zase moteta, tedy formu vícehlasého zpěvu komponovaného obvykle na duchovní texty, opět pro čtyři až šest hlasů.

První z tisků vydal Andreas Antico roku 1516 v Římě, a to v nákladu tisíc kusů. Jednu kopii má například městská knihovna ve švýcarském Badenu, další je v londýnské Britské knihovně.

Druhý z tisků vydala roku 1520 firma Grimm und Wirsung v Augsburgu a výjimečná je třeba i v tom, že jde o první knihu motet publikovanou v severní Evropě.

"Jsou to velmi významné knihy a musely být velmi drahé. To, že si je mohl Jáchymov dovolit, svědčí o jeho rozkvětu v dobách dolování stříbra a o jeho blízkých kontaktech s centry evropské kultury šestnáctého století," myslí si Vladimír Kosík.

Zajímavostí je, že o tiscích v muzeu nemají ponětí ani mezinárodní katalogy hudebních zdrojů. V případě prvního z tisků vědí jen o třinácti dochovaných exemplářích, v případě druhého o čtrnácti, přičemž jeden z nich se nachází v Praze.

Starou mši a moteto předvedou v kostelech

Protože je Vladimír Kosík fanouškem staré hudby, společně s kolegy zlomek tisků nastudovali. Lidé si je mohou poslechnout v sobotu 16. listopadu od 15 hodin v kostele Navštívení Panny Marie v Rudném a od 19 hodin pak v kostele Všech svatých v Jáchymově.

"Vzhledem k tomu, že jsme vlastně amatéři a scházíme se jednou týdně, bylo to pro nás hodně pracné. Myslím, že bychom na výsledku mohli pracovat ještě pár měsíců," usmíval se Vladimír Kosík.

Protože jsou díla šestihlasá, přizval si čtyřčlenný ansámbl další dva hosty. Lidem předvedou jednu starou mši a moteto, k němu pak přihodí další, které už ovšem nemají z muzejní expozice.

"Myslím si, že se tisky do Jáchymova dostaly díky Nikolausovi Hermanovi, což byl kantor a hudební skladatel působící v Jáchymově. V muzeu občas vystavují jeho rukopis, který by mě také velmi zajímal," přiznal Kosík.