Práce na obnově lázeňského areálu v Kyselce neustávají. Na snímku dělníci vyklízejí kolonádu Ottova pavilonu. (ilustrační snímek)

Práce na obnově lázeňského areálu v Kyselce neustávají. Na snímku dělníci vyklízejí kolonádu Ottova pavilonu. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Umělci v televizní benefici podpoří obnovu chátrajících lázní v Kyselce

  • 0
Přímý přenos benefičního koncertu na obnovu zchátralých budov v Kyselce dostává konkrétní podobu. Česká televize ho chystá z karlovarského hotelu Thermal na přelomu ledna a února příštího roku. Kdo v něm vystoupí, se teprve dojednává.

"Pracovníci televize, které projekt nadchnul, nám po několika jednáních doporučili tento termín, který nebude kolidovat s dalšími beneficemi. Vše v těchto dnech cizelujeme s umělci, kteří na našem koncertu vystoupí," sdělil předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Tento týden se dozví, jestli se mimo Američana Rudi Mattoniho, jehož pradědeček založil slávu lázní Kyselka, benefice zúčastní také další významná zahraniční osobnost.

Vedení obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka odhaduje náklady na přímý přenos kolem sedmi až osmi set tisíc korun. V sumě je například pronájem sálu, honoráře umělcům a další náklady.

Část z nich slíbily uhradit Karlovarské minerální vody, které jsou mediálním partnerem benefice a současně spoluzakladatelem společnosti Lázně Kyselka. Dalším příjmem bude 300 tisíc korun, které na vstupném zaplatí tisícovka platících diváků. Jak říká Vladimír Lažanský, jen ze vstupného se akce neufinancuje.

Při přímém přenosu ale přijdou na řadu dárcovské SMS a výzvy potencionálním sponzorům na záchranu Kyselky. Je také možné, že se do vysílání přijde pochlubit dárce se šekem třeba na sto tisíc korun.

"Netuším, jestli nakonec bude výnos 100 tisíc korun, milion nebo dva. Čím více, tím lépe. Jestliže se první benefice povede a bude se líbit, nastartujeme každoroční tradici televizního pořadu Naděje pro Kyselku. Úspěch bude, i když vzejde nula od nuly, protože Kyselku beneficí zviditelníme a dostaneme do většího povědomí veřejnosti, což je při oslovování dárců k nezaplacení," argumentuje Vladimír Lažanský.

Z chystaného scénáře obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vyplývá, že benefice bude mít speciální dramaturgii. Počítá se s projekcí dokumentu, který do konce léta natočí Petr Lněnička z ostrovského 2 M Studia.

Lidé tak uvidí změny při záchraně lázeňských budov a Mattoniho vily. V jednání je i účast ministra kultury Daniela Hermana, přednášky památkářů a další program.

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka existuje od února roku 2013. Jejím cílem je postupně obnovit všechny budovy v areálu i přilehlé parky. K pěti zakladatelům společnosti patří majitel zámku v Chyších Vladimír Lažanský, město Karlovy Vary, obec Kyselka, Karlovarské minerální vody a Regionální investiční společnost, která až dosud v areálu vlastnila většinu nemovitostí.

Některé objekty ve svém majetku rekonstruují Karlovarské minerální vody. Letos v březnu otevřely dům Stallburg. Oprava stála 31 milionů korun.