Děpoltovičtí myslivci vypouštějí mladé zajíce.

Děpoltovičtí myslivci vypouštějí mladé zajíce. | foto: archiv farmy Kubernát

Topenáři z Německa darovali děpoltovickým myslivcům třicet ušáků

  • 2
Zajíci se značkami v uších se prohánějí okolím Děpoltovic u Karlových Varů. Třicet mladých ušáků tu bedlivě střeží myslivci farmy Kubernát, kteří působí v děpoltovické honitbě. Darem je dostali od německé topenářské firmy, která si řekla, že dostojí svému logu. Od 19. století v něm má zajíce ve skořápce.

Firma sídlící v Remscheidu působí na českém trhu už dvacet let a mezi její klienty patří i jeden z děpoltovických myslivců. Když si společnost vybírala, kde zajíce vypustí, padla díky tomu volba i na Děpoltovice. Místní honitbu teď obývá patnáct mladých samců a stejný počet samiček.

"Za každý rok svého působení v České republice nakoupila deset zajíců, což rozhodně není levná záležitost. Jeden stojí 2 100 korun. V Čechách vypustila 200 kusů," řekl Ladislav Cinegr, jeden z myslivců farmy.

Mladí ušáci se v děpoltovické honitbě zabydleli okamžitě. Myslivci své přírůstky nyní pečlivě hlídají před predátory, kteří v posledních letech plení zaječí populaci v celé republice. Jsou to například lišky, které se vakcinují proti vzteklině. Očkování tak zabraňuje jejich přirozenému úhynu.

"Lišek je teď spousta, stejně jako jezevců. Ti byli přitom v osmdesátých letech vzácností. Teď je běžně vidíme přejeté na silnicích. Na zajíce má chuť každý, mnoho predátorů je ovšem chráněných," řekl Ladislav Cinegr.

Čerstvě narození ušáci jsou přitom podle něj velmi zranitelní. V pelechu zůstávají zhruba tři týdny a během takové doby se mohou stát velice snadno pochoutkou třeba pro kance.

"Zajíci a bažanti mají prostě smůlu. A může za to i zemědělství. Pole jsou obsypaná jednou plodinou, například kukuřicí, na loukách se pase dobytek obehnaný dráty," vysvětlil Ladislav Cinegr.

Zajíc se tak v českých lesích pomalu stává ohroženým druhem, proto jsou myslivci z Děpoltovické honitby za nové přírůstky rádi. "Samečci už si rozdělují své okruhy. Ve svém teritoriu nestrpí nikoho jiného," řekl myslivec. V děpoltovické honitbě si je mohou hledat na čtrnácti stovkách hektarů.

,