Karel IV.

Karel IV.

Na Barrandově vzniká koruna pro Karla IV., bude součástí oslav

  • 0
Několik inspirací má před sebou cizelér, který pro Karlovy Vary vyrábí letošní důležitý exponát - korunu Karla IV. Umělci z barrandovského studia, který se zabývá zpracováním kovů, slouží coby předloha čtyři díla.

Prvním jsou fresky, na kterých je Karel IV. vyobrazen v kapli svaté Kateřiny na Karlštejně, druhou je obraz arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, další inspirací se stala koruna z relikviářové busty svatého Karla Velikého v Cáchách, kterou nechal zhotovit Karel IV. kolem roku 1350.

Údajně touto korunou byl Karel IV. korunován roku 1349 na římského krále. Posledním dílem je koruna, kterou už Barrandov Studio jednou vyrobilo.

„Vznikla pro úplně jinou akci. Snažili jsme se ji co nejvíce připodobnit ke koruně, kterou Karel IV. opravdu měl,“ uvedla Nela Krajčová, obchodní manažerka Barrandov Studia.

Vladařovu ozdobu tehdy pomohla navrhnout kostýmní výtvarnice za pomoci manžela historika a po domluvě už studiu zůstala. Co nejvěrnější podobu by měla mít i ta nejnovější, která se stane jednou z neodmyslitelných součástí karlovarských oslav 700. narození českého panovníka.

„Snažíme se hodně přiblížit k podobě koruny, kterou má vyobrazenou na freskách. Malba ovšem znázorňuje všechny listy koruny najednou, aby bylo vidět, že jsou čtyři, nikoli dvě. To může trochu mást, neboť se jedná o gotické znázornění. Ve skutečnosti je bude mít vpředu, vzadu a po bocích,“ popsala manažerka.

Ačkoli si řada filmových fanoušků s Karlem IV. spojuje Vlastimila Brodského, který ztvárnil českého panovníka ve snímku Noc na Karlštejně, k podobě koruny, kterou herec nosil, cizelér nepřihlížel.

„Byla velmi výtvarná a my jsme se snažili dopídit něčeho trochu reálnějšího. Šlo nám o autentičnost, výtvarné záležitosti jsme spíš vypouštěli. Půjde o dílo, které je inspirované, nemůžeme mluvit o replice,“ řekla Nela Krajčová.

Koruna, kterou má na freskách Karel IV., sice působí mohutně, úplně těžká ale podle manažerky není. Jde totiž jen o kov, nikoli o zlato.

„Součástí koruny je i malá mitra, která symbolizuje církev. Ta byla tehdy nadřazena panování. Když si vše člověk nasadí na hlavu, koruna docela pěkně drží,“ popsala.

Lidé z barrandovského studia mají s nošením koruny už zkušenosti, a to právě díky exponátu, který jim po dohodě zůstal. „Pánové v ní odchodili skoro celý den a bylo to bez problémů. Člověk vnímá, že má něco na hlavě a že je o hodně vyšší,“ popsala manažerka.

Korunu bude možné si od magistrátu půjčit

Koruna pro Karlovy Vary už má tvar a je možné dát si ji nasadit. V současné době jí lidé ze studia shánějí správné kameny. Její zhotovení pojme zhruba 60 až 70 hodin ruční práce.

Pro dílo, které bude stát 17 tisíc korun, si lidé z magistrátu pojedou za pár týdnů. Hotová by měla být na přelomu února a března.

„Sloužit bude zejména na naše akce. Pokud někdo projeví zájem, můžeme udělat výpůjčku, jako tomu bylo v případě Lokte. Ten si od nás půjčoval kostým Karla IV. koncem roku,“ uvedl mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál. Letos bude koruna uložena přímo na magistrátu.