Po čtyřech letech je pro turisty opět přístupné Božídarské rašeliniště.

Po čtyřech letech je pro turisty opět přístupné Božídarské rašeliniště. | foto: město Boží Dar

Na Božím Daru otevřeli naučnou stezku přes unikátní rašeliniště

  • 2
Po více než čtyřech letech znovu otevřeli pro turisty chráněnou lokalitu Božídarská rašeliniště. Zájemci se přes ně mohou projít díky nové naučné stezce, kterou se podařilo obnovit i díky dvanáctimilionové dotaci z Evropské unie.

"Stezka je od 27. října zkolaudovaná. Momentálně probíhá osazování informačních tabulí, ale dá se projít celá. Chtěli jsme využít pěkného počasí a zpřístupnili jsme ji lidem už teď," uvedl starosta Božího Daru Jiří Horník s tím, že naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště je 3,2 kilometry dlouhé, bylo vybudováno v roce 1972 a bylo podle Ramsarské úmluvy v roce 2008 vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. Dominuje mu Božídarský Špičák, který je se svými 1 115 m nad mořem nejvyšší čedičovou kupou sopečného původu ve střední Evropě.

"Nástup na stezku je podchodem od hospůdky Špičák," doplnil starosta krušnohorské obce.

Stezka měla být původně hotová už v červnu. Kvůli krachu firmy Nabau, která ji původně budovala, se to ovšem nepovedlo a termín se musel posunout až na podzim. "Museli jsme vypsat nové výběrové řízení," vysvětloval zpoždění starosta Horník.

Vstup na naučnou stezku byl zakázán od dubna 2007, Boží Dar tak rozhodl kvůli špatnému stavu dřevěných chodníků.

Krušnohorská rašeliniště, přes jejichž část naučné stezky vede, mají rozlohu kolem 112 kilometrů čtverečních.