Zdravotní sestra Lída Matoušková s pacientem Václavem Nemanským na pokoji...

Zdravotní sestra Lída Matoušková s pacientem Václavem Nemanským na pokoji interního oddělení karlovarské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krizi na internách v Karlovarském kraji mají zmírnit vyšší platy

  • 1
Nedostatek sester a lékařů ochromil provoz všech interních oddělení v regionu. V současné době chybí na internách více než osm lékařů a šestnáct sester. Situaci chce zmírnit kraj zvýšením platů vybraných zdravotníků a nabídkou vyšších náborových příspěvků.

Částkou 14,5 milionu korun chce kraj přitáhnout nové zdravotníky na všechna interní oddělení v karlovarském regionu. Krizový nedostatek personálu už omezil provoz v Karlovarské krajské nemocnici a téměř uzavřel celé oddělení v sokolovském špitále.

Na co láká

krajská nemocnice všeobecné sestry

  • plný nebo částečný úvazek
  • zajímavou a perspektivní práci
  • náborový příspěvek - až 50 tisíc korun, až 150 000 korun potom na interním oddělení
  • mzdu 19 000 až 26 000 Kč
  • zvyšování a prohlubování kvalifikace - stipendium a umožnění individuálního studia na VOŠZ
  • možnost ubytování, příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity formou výhodných mobilních tarifů
  • příspěvek na penzijní pojištění
  • 5 týdnů dovolené
  • nástup je možný ihned

Karlovarská krajská nemocnice disponuje fondem 50 lůžek na interním oddělení. Nedostatek personálu však dovoluje provoz poloviny oddělení.

„Není to o tom, že bychom se o pacienty nedokázali postarat. Většina onemocnění je kombinovaných, proto využíváme možnosti v rámci lůžkového fondu jiných oddělení,“ řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký a dodal, že v některých případech jsou pacienti překládaní do jiných nemocnic v rámci kraje.

O krizové situaci ví i vedení Karlovarského kraje, které nabídlo pomoc. „Interní oddělení je základem nemocnice. Pokud by se rozpadlo a přestalo fungovat, mělo by to negativní vliv na ostatní oddělení,“ vysvětlil důvod pomoci náměstek hejtmana Jakub Pánik.

A právě z těchto důvodů chce kraj ze své kapsy zvýšit mzdy všem zdravotníkům na interním oddělení. Pokud krajské zastupitelstvo v únoru schválí pomoc nemocnicím, tak si sestry měsíčně přilepší o dva tisíce a lékaři o sedm.

S tím jde ruku v ruce i nabízený náborový příspěvek. „Pro sestry budou ve výši až 150 000 korun, pro lékaře až 400 000 korun, pokud se zavážou prací v nemocnicích v kraji po dobu tří až pěti let. Zásadní podmínkou ale bude, že nově příchozí zdravotnický personál nesmí přecházet na interní oddělení ani v rámci jedné nemocnice, ani mezi nemocnicemi v kraji navzájem. Mělo by jít o lidi, kteří se v současnosti pohybují mimo zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji,“ upřesnil Pánik.

Finanční pomoc platí pro všechny čtyři nemocnice v kraji - jak v Chebu a Karlových Varech, tak i v Ostrově a Sokolově. Právě tam v říjnu reálně hrozilo uzavření oddělení. Na poslední chvíli se však krizovou situaci povedlo odvrátit.

V celém kraji chybí na 130 sester a přes 30 lékařů, ale právě na interním oddělení je situace nejkritičtější. Důvod je prostý, práce na tomto oddělení netáhne jako jiné zdravotnické obory.

„Je to fyzicky a i psychicky velice náročná práce,“ popsala službu sestřička z karlovarské nemocnice Lída Matoušková. Nedostatek personálu si žádá i složité rošády sester a lékařů z jiných oddělení.

„Já je obdivuji, v takto malém počtu se o nás moc hezky starají a ještě nezapomínají stíhat své rodiny. Opravdu klobouk dolů,“ vyšvihl pochvalu pacient karlovarské interny Václav Nemanský.

Jak lékaři, tak i politici se shodují na příčině. Důvodem je problematický systém vzdělávání sester, trvající sedm let, dále systém profesního vzdělávání lékařů, nízké finanční ohodnocení a v případě Karlovarského kraje i pracovní příležitosti v sousedním Německu. Jedním z léků na tento problém je zaměstnávání cizinců a blízké propojení se zdravotnickými školami v regionu i za hranicemi.