Elektrárna Tisová

Elektrárna Tisová | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na Sokolovsku hledají náhradní zdroj tepla za elektrárnu v Tisové

  • 0
Speciální skupina složená z komunálních politiků a energetiků začne hledat náhradní zdroj tepla pro tisíce domácností v Sokolově a okolí. Zastarávající tepelná elektrárna v Tisové, která patří Českým energetickým závodům a která zásobuje velkou část okresu odpadním teplem, tu totiž nebude věčně.

"Teď ještě nic nehrozí, ale do budoucna musíme zdroj tepla najít," řekl Karel Jakobec, místostarosta Sokolova a účastník schůzky s výrobním ředitelem ČEZ. Nikdo zatím neumí odhadnout, kdy přijde čas elektrárnu odstavit.

"To je ve hvězdách. Může to být v roce 2018, 2025. Záleží na spotřebě uhlí, na ceně emisních povolenek. Je možné, že elektrárna po uzavření dál pojede jako teplárna. Což by bylo drahé," přemítal Jakobec.

Jedna z možných variant

Ve hře je třeba varianta odstřižení Sokolova a okolí od Tisové a napojení na paroplynovou elektrárnu a teplárnu Sokolovské uhelné ve Vřesové. To by si vyžádalo výměnu parovodního potrubí za horkovodní. Možný je i vznik řady lokálních kogeneračních jednotek vyrábějících elektřinu a teplo z plynu.

"Necháme odbornou firmou zpracovat návrh řešení, co je pro Sokolovsko nejvýhodnější. A na to se budeme všichni připravovat. Uvidíme, zda vznikne nějaký společný podnik, jestli rozvody koupíme nebo prodáme. Je to spíš technická než politická záležitost," konstatoval Karel Jakobec, místostarosta Sokolova.

Tisová je nyní na prodej, ale zájemce se neobjevil. Patří k pěti zastaralým zdrojům v zemi, kterých se ČEZ chce zbavit. To znepokojilo starosty měst a obcí. Bojí se, že případný nový vlastník teplo neúnosně zdraží (více o situaci čtěte zde).

"Musíme hledat řešení, které teplo nezdraží. Jinak se lidé začnou od centrálního vytápění odpojovat. A také až začneme hledat investory pro průmyslovou zónu, musí mít jistotu, na který zdroj se napojit," vysvětlil Jakobec.

V celém případu se angažuje i těžařská firma Sokolovská uhelná. Ta do elektrárny dodává uhlí a vadí jí, že od ní ČEZ vykupuje palivo za nízkou cenu. Majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek neuvažuje, že by se o Tisovou za současných podmínek ucházel.

Elektrárna se podle něho neobejde bez velkých investic, včetně těch do starých a děravých zastaralých rozvodů. Z potrubí se ztrácí 30 procent horké páry. "Mohli bychom se stát součástí nějakého společenství, které celou věc vyřeší s rozumným koncem pro všechny zúčastněné. Myslím, že to půjde tímto směrem," naznačil Štěpánek.