Ve středu otevřou na zámku v Chyších na Karlovarsku  novou expozici v podobě

Ve středu otevřou na zámku v Chyších na Karlovarsku novou expozici v podobě zámecké knihovny, studovny a badatelny. Zámecký pán Vladimír Lažanský před jedním z regálů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Chyšský zámek ukáže opravenou knihovnu regionálního historika

  • 1
Unikátní knihy z pozůstalosti valečského rodáka a regionálního historika Caitschka si budou moci od středy prohlédnout návštěvníci chyšského zámku. Majitel Vladimír Lažanský knihovnu obnovoval tři roky.

"V zámku sídlila od roku 1967 do roku 1979 škola v přírodě a ředitel si nad knihovnou nechal postavit čtyřpokojový byt. Vytrhala se podlaha, místo ní se položila dlažba a váha bytu začala strop bortit," popisuje Vladimír Lažanský.

Deset let pak byla místnost bez stropu, který se propadl kvůli vybavení ředitelského bytu, jehož koupelně vévodila velká litinová vana.

Zámecký pán Vladimír Lažanský v knihovně, kterou otevřou ve středu v Chyších na

Místnost dával majitel zámku Vladimír Lažanský dohromady s přestávkami tři roky. Na rekonstrukci získal 370 tisícovou dotaci od ministerstva kultury. Celkem za ni zaplatil bezmála milion.

Teď se sem přestěhovala další část expozice. Ze zámecké místnosti se stane knihovna, studovna a badatelna. Návštěvníků se otevře ve středu.

V knihovně zatím budou jen tři komody historických knih, převážně naučných slovníků a encyklopedií. To nejcennější se do zrekonstruované místnosti teprve přestěhuje.

Návštěvníci uvidí cenné knihy německého badatele

"Získal jsem celou pozůstalost regionálního historika Caitschka, což byl český Němec narozený ve Valči, po válce odsunutý do Bavorska. Odkázal mi osm tun knih, přičemž nejcennější jsou výsledky jeho celoživotního bádání," říká Lažanský.

Badatel prý chtěl po své smrti věnovat celý výzkum rodné Valči. Z plánů ale sešlo a po jeho smrti se před šesti lety na chyšském zámku objevila historikova manželka a dcera s tím, že posledním tatínkovým přáním bylo, aby pozůstalost převzal Vladimír Lažanský.

"Vedle knih jsou tu různé archiválie nebo svázaný dobový tisk. Kromě informací z Valečska se jeho zájem točí také kolem tepelského kláštera nebo třeba Karlových Varů. Je to vlastně historie celé východní poloviny kraje," popisuje zámecký pán, který společně s knihami zdědil i drobné sakrální předměty a doplňky domácnosti, jako zouváky na boty nebo vázy.

I ty v knihovně vystaví. "Postupem času sem chci dát i staré mapy, atlasy a glóbus. Knihovna a studovna vždy patřila do zámku a svědčila o vzdělanosti majitele. Zámek, který ji neměl, byl divný," usmívá se.

Knihovna však nebude jedinou novinkou, kterou zámek v Chyších chystá. V prvním patře na návštěvníky čekají nové kusy nábytku a jedna místnost, kompletně vybavená biedermeierem.

Na zámku v Chyších bude od středy otevřena nová knihovna.

Na zámku v Chyších bude od středy otevřena nová knihovna.