Strážník karlovarské městské policie Miroslav Liška je jedním z nováčků, kteří...

Strážník karlovarské městské policie Miroslav Liška je jedním z nováčků, kteří na sebe oblékli uniformu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Noví strážníci jsou spíš výjimkou, většina zájemců při náboru neobstojí

  • 0
Doplňovat stavy ochránců veřejného pořádku je podle zkušeností jejich karlovarského velitele Marcela Vlasáka stále těžší. Lidé se do řad městské policie zrovna nehrnou. A pokud ano, ne vždy obstojí.

Auta parkující v místech, kde se mají uklízet ulice, jsou denním chlebem strážníků městské policie. Pro Miroslava Lišku ovšem bude mít řešení tohoto častého prohřešku navždy zvláštní příchuť. Udělil za něj svou první pokutu.

Co čeká budoucí strážníky

  • Při výběrovém řízení absolvují fyzické testy, psychotesty, zdravotní prohlídku spojenou se zátěžovým testem a pohovor před výběrovou komisí.
  • Pokud uspějí, jdou na dva a půl měsíce do školy. Teprve po jejím absolvování můžou nastoupit do služby.
  • Každé tři roky pak musí znovu před zkušební komisi ministerstva vnitra na takzvané prolongační zkoušky.

„Řešil jsem odtah vozidla, jehož majitelka přišla ještě před samotným odtažením. Byl to zvláštní pocit dát jí pokutu,“ přiznává strážník, který řady karlovarské městské policie posílil na sklonku května letošního roku. Je tak jedním ze služebně nejmladších strážníků v aktivní službě. A získávat nové adepty není v posledních letech vůbec snadné.

„Uvedu příklad: máme vytipovaných deset lidí, kteří v minulosti projevili zájem pracovat u městské policie. Pozveme si je na výběrové řízení, ale přijde jich jenom polovina. A z těch pěti lidí, když máme štěstí, vybereme dva,“ líčí problémy s doplňováním stavů Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. Zatím poslední, narychlo svolané výběrové řízení dopadlo obdobně. Pět oslovených, před komisi se dostavil jediný. Uspěl.

Důvodů, proč si potenciální uchazeči nakonec účast ve výběrových řízeních rozmyslí, je podle velitelových zkušeností několik. „Ještě před pár lety jsme dělali výběrová řízení dvakrát do roka. Dalo se tedy pochopit, že lidé nechtěli půl roku čekat, a raději se poohlédli jinde. Teď sháníme nové strážníky co čtvrt roku. Ale zřejmě dávají přednost jiné práci nebo odcházejí do zahraničí,“ domnívá se Vlasák.

„Když mě oslovili s tím, abych přišel na výběrové řízení, neváhal jsem,“ svěřuje se strážník Miroslav Liška, který do Karlových Varů dojíždí z Nového Sedla. V práci u městské policie vidí jistotu a funkční zázemí. To je ostatně podle Vlasákových slov jednou z častých motivací nových členů městské policie. Kvůli ní podstupují nelehké přijímací zkoušky. Největší problém dělají adeptům fyzické testy, což byl i případ Miroslava Lišky.

Hendikepem při získávání nových pracovníků je u městské policie podle Vlasáka také fakt, že mohou přijímat uchazeče od jednadvaceti let. Ke státní policii přitom mohou jít i čerstvě plnoletí. „Chystá se novela zákona, díky které bychom měli dostat tuto možnost i my. Ale upřímně řečeno, kdyby bylo po mém, nechal bych hranici 21 let. Kluci jsou přece jenom trochu vyzrálejší,“ vysvětluje velitel.

Marcel Vlasák by měl velet podle schválených tabulek 74 strážníkům. Fakticky se jich ovšem v ulicích Karlových Varů v současné době střídá 70.

„Mít dva až tři strážníky pod stav je vcelku běžné. Nahradit čtyři už začíná být problém. A to nám jich loni jednu dobu chybělo dokonce osm,“ říká.

Přijetím nového strážníka ovšem práce s ním nekončí. „Začíná se otrkávat v ulicích pod dohledem starších kolegů. Pokud u nás vydrží, tak až po dvou třech letech můžeme říct, že je z něj hotový, tedy zkušený strážník,“ dodal Marcel Vlasák.