Cestoval Miloslav Stingl obdržel v Karlových Varech čestné občanství.

Cestoval Miloslav Stingl obdržel v Karlových Varech čestné občanství. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Náčelník kmene Kikapů se stal čestným občanem Karlových Varů

  • 0
Jednu hlavních cen za celoživotní dílo převzal dnes na závěr festivalu Tourfilm 2010 v Karlových Varech osmdesátiletý doyen českých cestovatelů Miloslav Stingl. Město, kde prožil mládí, mu zároveň udělilo čestné občanství.

„Vary jsou moje domovské město. Prožil jsem tu 20 nejkrásnějších let mého života. Bydlel jsem v Zahradní ulici, chodil jsem zde na gymnázium. Považuji se za karlovarského patriota,“ řekl cestovatel, který šestnáctkrát objel zeměkouli a domluví se 17 jazyky.

Věhlasný cestovatel, jehož poutavé knihy hltalo už několik generací čtenářů, poučil, ale i pobavil publikum v Karlových Varech. Na besedě, která se uskutečnila v rámci festivalu Tourfilm, zdvihl do výšky hůl, o kterou se opíral a prohlásil: „Dnes jí mám výjimečně, jinak běžně nosím tomahawk.“ Žert to byl jen napůl. Miloslav Stingl se v minulosti totiž stal oficiálně náčelníkem severoamerického indiánského kmene Kikapů.

Pobýval u nich, sblížil se s nimi. Jako vystudovaný etnolog a právník - specializovaný na mezinárodní právo a mezinárodní vztahy - jim dokázal pomoci v různých odborných oblastech. „Vztahy mezi lidmi musejí vždy začínat od srdce. S Indiány jsem našel velmi rychle společnou řeč,“ vzpomíná Miloslav Stingl.

Když se vrátil zpět do republiky, vyřídila mu sekretářka vzkaz z ministerstva zahraničí: úředníci se ptali, zda by se nechtěl stát indiánským náčelníkem. Miloslav Stingl si myslel, že je to legrace, protože bylo 1. dubna, apríl. Uvěřil, až když osobně mluvil s lidmi z ministerstva. Protože se psal rok 1989, zeptal se svých nadřízených: Soudruzi, co byste tomu říkali? Odpověď zněla: Nic proti tomu nemáme, je to rozvojová skupina a rudí bratři, tak je to ještě lepší.

Rád tedy nabídku přijal. Indiánská korunovace se uskutečnila v pražském Strahovském klášteře.

Skuteční Indiáni přijeli, proběhl obřad, cestovatel byl podarován indiánskými ozdobami a čelenkou. Protože Miloslav Stingl nezní indiánsky, dostal jméno Okima - Ten, kdo vede.

„Tuto indiánskou čelenku můžou případní zájemci vidět na zámku Lednice, kde je v Síni slávy českého cestovatelství. Je to jediná autentická indiánská čelenka v Evropě, já jsem vlastně jediný evropský indiánský náčelník,“ prohlásil hrdě cestovatel a etnograf Miloslav Stingl.