Karel Meloun u podstavce karlovarské busty Johanna Wolfganga Goetha.

Karel Meloun u podstavce karlovarské busty Johanna Wolfganga Goetha. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nalezený podstavec patřil Goethově bustě, potvrdil archeolog

  • 0
Podstavec, který před Vánocemi vyhrabal ze země bagrista Marek Kokš, opravdu patří karlovarské Goethově bustě. Pravost nálezu potvrdil archeolog a primátorův náměstek pro oblast kultury Jiří Klsák.

Ten se vydal do Klášterce nad Ohří za sochařem Karlem Melounem, který na zajímavý nález upozornil.

Melounův přítel Marek Kokš mu totiž podstavec ve dvou kusech přivezl s tím, že v Karlových Varech při stavbě parkoviště ve čtvrti Tuhnice mezi paneláky vybagroval pěkné kameny, které by mohl použít k sochání. Karel Meloun na nich objevil nápis „Goethe“ a okamžitě začal jednat.

„Jsem rád, že jsem jej zachránil a nechci za to ani pětník. Jen bych rád viděl, že to s podstavcem dobře dopadlo,“ řekl.

Ještě je šance, že reliéf není ztracený

Na návštěvu z karlovarské radnice čekalo i milé překvapení. Ačkoli se Jiří Klsák původně domníval, že nejcennější součást, kterou byl reliéf, někdo hrubě odstranil, při prohlídce zjistil, že tomu tak nebylo. Existuje šance, že se dochoval, a to třeba v karlovarském muzeu.

„Nejsem si vědom toho, že bychom tam reliéf měli, ale vyloučené to není. Poprosím kolegy z muzea, aby se po něm podívali,“ řekl.

S Karem Melounem se během návštěvy domluvil, že se podstavec do Karlových Varů vrátí. V pondělí jej do krajského města přiveze Marek Kokš.

„Když jsem suť odhrábl, vykoukl na mě jen kousek kamene. Poté jsem jej odkryl celý. Okolo mě v tu dobu chodili lidé a vyprávěli mi, že jde o část města, kterou za druhé světové války srovnali se zemí,“ líčil.

Než radnice rozhodne o rekonstrukci podstavce, uloží jej do městského areálu v Drahovicích. Podstavci podle dobových snímků chybí asi třetina a podle Marka Kokše je možné, že se stále ukrývá v zemi pod již dokončeným parkovištěm.

Busta Johanna Wolfganga von Goetha stála na původním podstavci do roku 1946. Pak zasáhla Místní správní komise Karlovy Vary, která po druhé světové válce likvidovala věci, jež zaváněly „němectvím“. Busta skončila v karlovarském muzeu a od roku 1952 zdobí na novém podstavci dnešní Goethovu stezku (více o podstavci čtěte zde).