Primáni ostrovského gymnázia při hodině matematiky.

Primáni ostrovského gymnázia při hodině matematiky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Náměstek Sloup bude chystané změny ve školách konzultovat s řediteli

  • 0
Hejtmanův komunistický náměstek pro školství Václav Sloup mění po kritice strategii. Chystaná opatření v krajském školství bude řešit jak s řediteli středních škol v Karlovarském kraji, tak se starosty a představiteli hospodářské komory.

Učitelé i zástupci radnic náměstka na sklonku loňského roku kritizovali, že s nimi nemluvil o plánech takzvané stabilizace školství. Kvůli úsporám v krajském rozpočtu a ubývajícím žákům návrh počítal v poslední verzi s faktickým zrušením čtyř středních škol v regionu. Přes zastupitele nakonec neprošel.

Ti však náměstkovi uložili, aby materiál do 30. června přepracoval. Václava Sloupa nyní čeká série jednání. "Zvlášť bude jednat s řediteli gymnázií, zvlášť s řediteli technických škol, a to na téma, jak si představují chod školy, aby ho při klesajícím počtu žáků dlouhodobě ekonomicky zvládli," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Na prosincovém jednání zastupitelstva Václav Sloup nevyloučil omezení počtu prim víceletým gymnáziím, ani změny v takzvané oborové struktuře. Slíbil však, že nenavrhne žádné zásadní změny ve školství do konce volebního období.

Jednou ze škol, která se ocitla na náměstkově černém seznamu, byla loketská průmyslovka. Městský a krajský radní Petr Zahradníček by byl rád, kdyby kraj škole ze všeho nejdřív garantoval, že se rušit nebude. "Stále to nikdo jasně neřekl. Projevit se to může na počtu žáků, kteří letos přijdou k přijímacím zkouškám," upozornil.

Zachránit školu původně navrženou k "utlumení" se snaží Chodov. Tamní Gymnázium a obchodní akademie spolupracuje jak s radnicí, tak s Karlovarským krajem na nové koncepci.

"Je ještě v plenkách, ale mohu říct, že se zaměřuje na nový obor od školního roku 2015/2016. Řešíme i nový směr, kterým bychom posunuli naše gymnázium a směnu školních budov," prozradila ředitelka Eva Temňáková.

Dlouze se na schůzku s náměstkem Sloupem nemusí připravovat ředitel střední odborné školy s učilištěm v Nejdku Josef Dvořáček.

"Co se týče ekonomiky, problém nemáme. Snažíme se chovat úsporně," řekl. Ve většině oborů má podle něj škola dostatek žáků, kolik se jich dostane na obor veřejnosprávní činnost, prý ukážou až přijímací zkoušky, které letos opět přitvrdily.

Na středních školách v kraji za pět let ubylo 3 115 žáků

Rozhodnutí Václava Sloupa jednat s řediteli škol a představiteli měst uvítal starosta Ostrova Pavel Čekan. Tamní gymnázium měla stabilizace školství připravit o jednu ze dvou prim.

"I nadále bychom chtěli dvě primy a jeden první ročník čtyřletého gymnázia. Vzhledem k tomu, že na základních školách jsou teď populačně silné ročníky, určitě bych zatím nic nerušil," uvedl starosta.

Původní návrh stabilizace z dílny náměstka Václava Sloupa byl tajným materiálem. Zpráva z něj unikla na veřejnost loni v červnu. Náměstek její utajování zdůvodňoval tím, že ji chtěl nejprve projednat s vedením kraje, až poté s těmi, kterých se změny týkají - tedy řediteli škol, zástupci radnic a hospodářské komory.

Důvod ke změnám je podle Sloupa evidentní. Za posledních pět let ubylo v kraji na středních školách 3 115 žáků, což představuje 97 tříd. "Z těchto údajů musí být i laikovi jasné, že je nezbytné upravit nabídku studijních a učebních oborů tak, aby odpovídala současné situaci," uvedl před časem.