Ředitel karlovarské hvězdárny Miroslav Spurný.

Ředitel karlovarské hvězdárny Miroslav Spurný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Děti si ve hvězdárně zkusí práci vědců, data jim zašle miniaturní družice

  • 0
Nanodružice VZLUSAT-1 v létě opustí Zemi a vydá se na oběžnou dráhu. Data, která bude posílat, využijí mimo jiné i děti v karlovarské hvězdárně. Díky tomu si vyzkouší práci vědců. Ředitel hvězdárny Miroslav Spurný doufá, že se některé z nich pro vědu skutečně nadchnou a půjdou studovat astronomii.

Do družice se vměstná unikátní rentgenový dalekohled, nový kompozitní materiál pro stínění kosmické navigace i systém FIPEX, který umožňuje měření koncentrace kyslíku v atmosféře.

Data, která bude nanodružice posílat do centrály v Plzni, budou kromě tvůrců těchto zařízení zpracovávat i v karlovarské hvězdárně, kterou už řadu let řídí Miroslav Spurný.

Jak z práce družice může karlovarská hvězdárna těžit?
Když jsem tady před léty začínal, snažili jsme se děti přivést k pozorování oblohy. Dali jsme jim dalekohled a řekli, aby se chovali jako Galileo, který byl prvním, kdo po sobě zanechal stopy. Děti pracovaly s daty, která nebyla relevantní. Nástupem výpočetní techniky jsme se dostali do situace, kdy můžeme zpracovávat zjednodušeně řečeno objektivní věci. A že budeme jednou dělat tu skutečnou vědu, o tom se mi ani nesnilo.

A tento projekt vám umožní dělat onu velkou vědu?
Ano. Jsou to data, s nimiž mohou vědci dál pracovat. Nejsou to čísla, která někdo napozoroval, ale porovnatelné věci. Máme pozemní síť stanic, která přijímá z vesmíru radiové vlny. A z družice dostanete data z opačné strany. A to už je zajímavější.

Jaké z informací, které družice přenese zpátky na Zem, pro vás budou nejzásadnější?
My vesmír pozorujeme takříkajíc odspodu, tedy z pozemských lokalit. A teď dostaneme srovnání s tím, co se děje nad atmosférou, kde už vzduch pozorování neruší. Na Zemi je rušení mnoho. Pro skupinu mladých vědců, kteří jsou do toho zapojeni, to určitě bude mít velký význam.

A co pro vás osobně? Mohou pro vás mít data z družice nějaký význam?
Já řeším něco trochu jiného. Astronomii meteoritů. Ale po setkání s konstruktérem satelitu jsem zjistil, že budeme mít také něco společného. Družice by totiž mohla měřit i to, co zajímá mě. V Karlových Varech jsme umístili několik kamer meteorářské sítě. Jsme díky nim schopni určit dráhu meteoru. A tato síť je propojená se sítí radioamatérů, kteří jsou dnes schopni pomocí jednoduchých přístrojů měřit meteory v radiovém spektru. Takže provázanost s astronomií meziplanetární hmoty zde je.

Jak dlouho počítáte, že budete sbírat data z družice?
Bavíme se v podstatě stále o amatérské družici, ale obrovský počin je, že je na profesionální úrovni. Počítáme s tím, že data budeme sbírat tak dlouho, jak dlouho to bude možné. A navíc se domlouvá další podobná ryze česká družice. Jsem přesvědčený o tom, že lidi, kteří tady dnes pracují, po nástupu na vysoké školy budou těmi, kteří potáhnou podobné projekty. A to je to nejcennější, co jim i díky družici, o níž je řeč, můžeme v tuto chvíli dát.