VIDEO: Česká nanodružice se ve Varech předvedla expertům

  • 3
Teoreticky až tři roky může na oběžné dráze kolem Země fungovat nanodružice VZLUSAT - 1, kterou pomáhali sestrojit čeští studenti. V úterý se v Karlových Varech poprvé oficiálně představila odborné veřejnosti v rámci konference Integral Bart Workshop.

I přes miniaturní rozměry 10 x 10 x 20 centimetrů ponese na své palubě unikátní zařízení: rentgenový dalekohled s optikou račí oko. Tato technologie se do vesmíru podívá vůbec poprvé.

„Zařízení funguje na principu odrazu. Čip pak dokáže rozlišit, jaký typ částic na něj optika pošle,“ přiblížila technologii Veronika Stehlíková, která se jako studentka Českého vysokého učení technického podílela na vývoji i zkouškách družice.

Na to, jak dlouho bude česká družice kroužit nad planetou, má podle jejích slov vliv celá řada faktorů. Hlavním je výška oběžné dráhy. A ta se kvůli průtahům se startem zvýšila.

Minidružice by tak měla kroužit ve výšce až 470 kilometrů. „Na těleso ovšem působí celá řada jiných faktorů. Nemůžeme například určit, jestli elektroniku nespálí radiace třeba už po měsíci,“ podotkl Martin Urban, další ze členů studentského týmu.

Družici vynese do kosmu raketa Dněpr

Do kosmu se družice podívá letos v létě. V rámci mise QB 50 ji vynese raketa Dněpr z ruského města Jarnyj.

Projekt takzvaných CubeSatů slouží nejen ke komerčním účelům, ale také pro zkoušení nových technologií, mezi něž patří i rentgenový dalekohled s optikou račího oka.

„Žádná kosmická agentura nevezme do vesmíru nic nevyzkoušeného. Tato technologie má přitom do budoucna obrovský potenciál,“ řekl k českému projektu přední odborník na radiové dalekohledy René Hudec.

Na českém satelitu se vedle studentů ČVUT a Západočeské univerzity Plzeň, kteří se budou starat o spojení, podílel i Výzkumný a zkušební letecký ústav, Technologická agentura ČR a řada komerčních firem. Práci družice by měla po dobu jejího fungování monitorovat speciální webová stránka.