Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bayerischer Rundfunk

Mezi karlovarskými symfoniky se hroutí vztahy. Mluví o šikaně

  • 4
Napjaté vztahy panují v Karlovarském symfonickém orchestru. Někteří starší hudebníci hovoří o šikaně a příkoří od těch mladších. Vedení magistrátu proto svolalo schůzku. Ředitel orchestru všechna nařčení odmítá jako účelová. Řešení problémů je ale na něm.

Na výbušnou situaci poukazují dlouholetí členové Karlovarského symfonického orchestru.

„Situace dospěla již tak daleko, že se během zkoušek slovně napadáme, při vstupu na pracoviště v budově Lázní III se navzájem nezdravíme. Mladí hráči neuznávají za vhodné pozdravit své starší kolegy. V tomto lidském marasmu podávat ještě slušné výkony je opravdu jen pro silné povahy,“ řekl hobojista a předseda menší ze dvou odborových organizací - Sekce orchestrálních hráčů - Daniel Fajkus.

„Nic není pravda. Před generální zkouškou na novoroční koncert jsem osobně požádal celý orchestr, aby byli lidé v klidu, soustředili se na hraní a chovali se slušně,“ vysvětlil ředitel KSO Šimon Kaňka.

Před generálkou hráče informoval, že situaci řeší interně i ve vztahu ke zřizovateli, kterým je magistrát. O dalším tvrzení Daniela Fajkuse říká, že je věcí mezilidských vztahů a toho, jak mezi sebou lidé dokážou vyjít. A o údajnému pohrdání jako ředitel oficiálně nic neví.

Předseda odborů má totiž pocit, že někteří noví hráči bez dokončeného vzdělání svými staršími kolegy pohrdají. „Přestali se s námi bavit, slovně nás napadají a vysmívají se. Současné vedení v čele se Šimonem Kaňkou prosazuje vizi omladit orchestr a situaci neřeší,“ sdělil Daniel Fajkus.

Vedení symfoniků argumentuje, že omlazovací tendence v orchestru, který má 180letou historii, je přirozená věc. Mladí přicházejí a ti nejstarší odcházejí.

Hrozili mi sníženým úvazkem, říká hornista

První místopředseda odborářů ze Sekce orchestrálních hráčů Zdeněk Vikor dokumentuje údajnou šikanu na případu bývalého kolegy, hornisty Martin Aubuse.

„Nahnali ho v roce 2013 do koncertního sálu, i když se mu třásly ruce, byl v šoku a nemohl hrát. A nebyli pak ani schopni přivolat lékařskou pomoc,“ zlobil se Zdeněk Vikor.

MF DNES má k dipozici kopii Aubusovy zdravotní dokumentace - posudek o invaliditě II. stupně. Z posudku, vypracovaného loni v říjnu, vyplývá, že kvůli středně těžkému zdravotnímu postižení má Martin Aubus sníženou pracovní schopnost o 55 procent.

„Můj šéf mi vyhrožoval, že když nezačnu hrát, tak budu mít snížený úvazek, na který jsem původně pracoval. Přitom všichni věděli, v jakém jsem byl stavu. Teď je ze mne v jednatřiceti letech invalidní důchodce,“ uvedl hornista, který po incidentu odešel z orchestru.

„Žádost o rozvázání pracovního poměru podal na vlastní žádost. Nabídl jsem mu pomoc, takže řeči o výhrůžkách jsou polopravdy a manipulace,“ sdělil Šimon Kaňka.

Zastupitelé i vedení města o napjaté situaci v orchestru dobře vědí. Už loni v létě je totiž požádala o pomoc Monika Cimprich, která v tělesu působí tři desítky let.

Informovaný o situaci je i náměstek primátora pro kulturu Jiří Klsák. „K tomu, aby si všichni tři náměstci primátora vyslechli dvě navzájem nekomunikující strany, poslouží schůzka svolaná na magistrát tento týden. Na dopisy odpovídáme. Na jeden intelektuální kolektiv je ale stížností až příliš. Řešení celé situace bude na řediteli orchestru.“